Direktor Zdravstvenega doma Velenje, asist. mag. Janez Kramar, nam je v pogovoru zaupal svojo vizijo za leto 2025 ter osvetlil ključne cilje, ki jih namerava zasledovati za izboljšanje zdravstvenih storitev in dostopnosti za občane. S posebnim poudarkom na trenutnem stanju delovanja ustanove in izzivih, ki pestijo sodobno zdravstveno oskrbo, je razkril strategije za premagovanje ovir in zagotavljanje kakovostnih rešitev v prihodnje.
»Ključni cilji za letos so jasni, a ambiciozni. Prednostna naloga je stabilizacija poslovanja, saj se trenutno soočamo z nekaterimi finančnimi izzivi. Imamo približno 150.000 evrov minusa. Seveda čakamo na zaključni račun in plačila zavarovalnice. Poleg tega so med prioritetami ohranjanje kadra in pridobitev dodatnih strokovnjakov.
Ena največjih investicij v letih 2026 in 2027 je načrtovana celovita prenova prostorov trakta A, v katerem trenutno delujejo družinske ambulante, urgenca, medicina dela in druge dejavnosti. Prenova bo obsegala nadgradnjo tretjega nadstropja z družinskimi ambulantami, temeljito obnovo preostalih nadstropij in umestitev satelitskega urgentnega centra v pritličje,« je pojasnil direktor. Projekt satelitskega urgentnega centra tipa 2 predstavlja eno največjih izboljšav za Šaleško dolino in je ključen projekt za regijo.
Ali priprave na gradnjo že potekajo?
»Zelo malo manjka, da bi določeni deli lahko zaživeli. Prenavljamo obstoječe prostore, pripravljamo idejne projekte in skrbimo za pridobitev potrebne opreme. Ministrstvo je izdalo sklep o sofinanciranju, kar omogoča nadaljevanje projekta, ki vključuje tudi širitev storitev, kot so laboratorijske analize in rentgenske preiskave v večjem obsegu.
Izzivom pa se ne moremo izogniti. Eden ključnih je zagotavljanje dežurnega pediatra čez vikende in praznike. Trenutno potekajo intenzivni pogovori z ministrstvom in predstavniki stroke, saj pomanjkanje pediatrov v regiji dodatno otežuje vzpostavitev nemotene službe. Naši pediatri se bodo morali odločiti, ali bodo dežurali v Velenju ali se bodo vključevali v dežurstva v Slovenj Gradcu. Rešitev iščemo v sodelovanju s stroko in z ministrstvom.«
S kakšnimi izzivi pa se soočate v letu 2025?
»Ohranjanje in pridobivanje kadra, stabilizacija poslovanja ter uspešna izvedba vseh načrtovanih projektov. Trudimo se vzdrževati motivacijo zaposlenih in jim omogočati boljše delovne razmere, saj vemo, da zadovoljen kolektiv pomeni boljše storitve za paciente. ZD Velenje je že uvedel nekaj pomembnih ukrepov za povečanje zadovoljstva zaposlenih, kot je možnost dela od doma, skrajšan delovni čas pred prazniki, ki ga ni treba kasneje nadomeščati, in priprave na uvajanje delovnih zaupnikov. Tovrstne spremembe izboljšujejo odnose in ustvarjajo prijetnejše delovno okolje, kar pripomore k dolgoročnemu zadržanju kadra. Pogosto slišimo mnenje, da se v zdravstvenem domu ne dela, saj da trenutke čakalnice morda res niso polne. Vendar so takšni vtisi lahko zavajajoči. Številke kažejo popolnoma nasprotno – praktično vse programe smo realizirali ali celo presegamo zastavljene cilje.«
...
Celoten intervju si preberite v današnjem Našem času.