Nazarje 10. januarja – Agencija SPIRIT je objavila informativni seznam odobrenih vlog podjetij, ki so prejela sklepe o sofinanciranju po Javnem razpisu za spodbujanje investicij za gospodarsko prestrukturiranje v Zasavski in SAŠA premogovni regiji v okviru Sklada za pravični prehod v obdobju 2024–2027.
Na javni razpis je iz obeh regij prispelo 71 vlog, sofinanciranje pa bo prejelo 24 vlog v skupni višini 82.961.206,64 EUR. Javna agencija SPIRIT je namreč v postopku obravnave vlog ugotovila, da so zaprošena sredstva vlog na javni razpis presegala višino razpoložljivih sredstev. Nova razpoložljiva sredstva so po tem razpisu za SAŠA regijo znašala 52.499.900 EUR (za slabih 10 mio EUR več). S sredstvi iz Sklada za pravični prehod bo tako v SAŠA regiji podprtih 15 projektnih idej velikih, srednje velikih in malih podjetij.
Namen javnega razpisa, ki je bil razpisan med 24. majem in 15. julijem 2024, je gospodarsko prestrukturiranje Zasavske in SAŠA premogovne regije s spodbujanjem novih delovnih mest ter raznolikih, trajnostno naravnanih investicij, ki bodo prispevale k blažitvi posledic opuščanja rabe premoga.
Cilji, h katerim bo prispeval javni razpis, so dvig dodane vrednosti na zaposlenega v premogovni regiji, zmanjšanje odvisnosti gospodarstva Zasavske in SAŠA premogovne regije od fosilnih goriv, večje število (tujih/domačih) investicij v premogovni regiji in diverzifikacija gospodarstva v premogovni regiji.
Peter Dermol: »Gre za zelo velik korak naprej v smeri spodbujanja gospodarstva in odpiranja novih delovnih mest. V naše okolje smo pripeljali tudi investitorje od drugod. Pričakujem, in zagotovo tudi občani, da bodo podjetja, ki so prejemniki sredstev iz razpisa, odgovorno in transparentno vlagali sredstva v razvoj, nove produkte in storitve ter da bodo od tega imeli koristi vsi, ki iščejo zaposlitev v našem okolju. Delovna mesta v teh podjetjih so različna in bo zagotovo potrebna tudi prekvalifikacija delavcev, ki so zdaj zaposleni v drugih dejavnostih. Temu bo sledil tudi izobraževalni sistem. Vsekakor pa to ni preprost proces in tudi ne bo hitro zaključen; trajal bo več let. Ne sme pa to biti zadnji korak podpore gospodarstvu, ampak moramo sistematično nuditi podporo tudi v prihodnje, pri čemer računamo na naslednjo finančno perspektivo, zagotavljanje sredstev iz sklada za pravični prehod ter podporo države in lokalne skupnosti.«
Janja Burkeljc, RA SAŠA: »Že to, da so zaprošena sredstva presegala višino razpoložljivih sredstev in je bila presežena višina sredstev tudi odobrena, pomeni, da v Saša regiji je interes za investicije in vlaganje v razvoj podjetij in njihovo produktivnost. Razpisana sredstva so se povišala za 10 milijonov evrov. Izvedeni projekti bodo s temi sredstvi omogočili vzpostavitev novih delovnih mest in tudi boljšo gospodarstvo neodvisnost v regiji ob dejstvu, da se zapirata dve veliki družbi. Na razpisu je bilo izbranih 15 podjetniških idej oziroma projektov, ostalo pa je še nekaj projektov, ki jim sredstva niso bila dodeljena. Ta podjetja bodo nedvomno lahko kandidirala na prihajajočih razpisih, pri čemer jim bo pomagala tudi razvojna agencija Saša. Glavni kriterij pri izbiri za sofinanciranje je bilo zagotavljanje delovnih mest in pri tem lahko morda veliko podjetje prej zagotovi večje število delovnih mest kot manjše, manjše pa potrebuje več podpore v smislu sredstev, da lahko neko investicijo tudi izpelje.
Izvajanje projektov oziroma doseganje rezultatov bodo spremljali komisija oziroma organi agencije. Podjetja bodo morala dokazovati uspešnost projektov in obljub, h katerim so se zavezala, ko so oddajala projektno prijavo, od tri do pet let po zaključku operacije.«