Ljubljana/Maribor, 6. januarja – V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. V UKC Ljubljana so za STA pojasnili, da je gripa v teh dneh prevladujoča respiratorna okužba, pri covidu-19 ni bilo opaziti povečanja, so le posamezni primeri. Po petkovih podatkih so v sedmih dneh potrdili 100 primerov gripe, v zadnjih dveh tednih se je izrazito povečal delež obolelih z gripo v splošni populaciji.
Infektologinja s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana Mateja Logar je povedala, da porast števila bolnikov zaradi okužb dihal, predvsem gripe, opažajo od konca decembra. Minuli konec tedna so skupaj obravnavali skoraj 100 bolnikov z gripo, kar je v primerjavi s časom pred 14 dnevi 300-odstotni porast.
Gripa traja tri do pet dni
Med prvimi simptomi gripe so visoka vročina, bolečine v mišicah in sklepih, glavobol, zamašen nos, kasneje se pridruži tudi suh kašelj. Težave po besedah Logarjeve trajajo praviloma od tri do pet dni, nato se začne stanje izboljševati. »Pri nekaterih pa žal pride do sekundarnih bakterijskih zapletov, vročina se začne ponovno zviševati, pojavi se lahko drugačen kašelj z izkašljajem. Takrat je treba čim prej k zdravniku,« svetuje.
Pri otrocih je trenutno v ospredju respiratorni sincicijski virus (RSV), nekaj pa so jih obravnavali tudi z gripo. Logarjeva opozarja, da je v celotni populaciji prisoten tudi covid-19, a ne v takšnem številu kot gripa.
Priporočajo maske in razkuževanje rok
Zaradi trenutnih epidemioloških razmer so v UKC Ljubljana in tudi drugih bolnišnicah uvedli poostrene ukrepe za preprečevanje širjenja virusnih respiratornih okužb, predvsem gripe. Tako morajo vsi bolniki z znaki ali simptomi respiratorne okužbe nositi zaščitno masko, ki je priporočljiva tudi za ostale bolnike, ki se zadržujejo v bolnišnicah.
Ob prihodu v ambulante in na oddelke si je treba razkužiti roke. Na obisk v bolnišnico lahko prihajajo samo odrasli obiskovalci, ki so zdravi. Obiski otrok do sedmega leta starosti niso dovoljeni, razen z izrecnim dovoljenjem lečečega/oddelčnega zdravnika. Obiski na oddelkih so dovoljeni za eno odraslo osebo naenkrat v času obiskov za 10 do 15 minut. Vse izjeme morajo biti predhodno dogovorjene z oddelčnimi zdravniki.
V porodnišnici in v enotah intenzivne terapije morajo obiskovalci upoštevati njihova navodila glede obiskov. V urgentnih ambulantah in enodnevnih bolnišnicah obiski oziroma spremljevalci niso dovoljeni zaradi trenutnih epidemioloških in prostorskih razmer.
Druženja med prazniki širijo okužbe
Porast okužb dihal beležijo tudi v UKC Maribor, zato so ponekod že omejili obiske. »Je kar nekaj pljučnic tudi med mlajšimi ljudmi, predvsem povzročenih z mikroplazmo, od viroz pa gripa, pri nas bolj A, B redkeje. Še zmeraj je covid, imamo tudi nekaj viroz, povzročenih z respiratornim sincicijskim virusom, tako da je tega pravzaprav vse skupaj sešteto veliko,« je v izjavi za javnost povedala predstojnica tamkajšnjega oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja Božena Kotnik Kevorkijan.
Ocenjuje, da se je gripa šele začela širiti, pričakuje pa porast primerov konec tega tedna. »Ljudje so se v zadnjih dveh tednih več družili, bližji kontakti so bili zaradi številnih voščil in po nekajdnevni inkubaciji lahko gripa izbruhne, a je to težko napovedati. Po tem, kar slišimo iz Španije in Francije, kjer imajo gripo B, bi rekli, da je epidemija pri koncu, ampak pri nas je v glavnem gripa A in s to se običajno epidemija začne. Ko se začne pojavljati gripa B, vemo, da gre epidemija h koncu, ni pa v medicini nikoli 100-odstotnih pravil,« je povedala Kotnik Kevorkijanova.
Kot najustreznejšo zaščito pred gripo izpostavlja cepljenje, »čeprav je za tiste, ki so bili v stiku z gripo, za to že prepozno. Sicer pa se ne po nepotrebnem družiti, zadrževati v zaprtih prostorih, ne hoditi na obiske k ljudem, ki že rečejo, da so prehlajeni, da so bolni. Treba se je gibati na svežem zraku, uživati dovolj vitaminov, potreben je zdrav življenjski ritem. In če je letos prepozno, si je treba vsaj naslednje leto vzeti k srcu in se cepiti proti gripi,« je dodala predstojnica.