Šmartno ob Paki – Mojca Praprotnik, dolgoletna in uspešna predsednica Društva vinogradnikov Šmartno ob Paki, si je pred nedavnim nadela posebno oblačilo, takšno, ki pritiče sprejetju v celjsko viteško omizje, eno od osmih tovrstnih omizij Združenja slovenskega reda vitezov vina. Članica omenjenega omizja je postala na predlog Ivana Mijoška, predsednika Društva vinogradnikov občine Rogaška Slatina in konzula celjskega viteškega omizja Združenja.
Mijošek nam je povedal, da je dolgoletni ocenjevalec vin v državnem merilu in že kar nekaj let član strokovne komisije, ki ocenjuje tudi vina članov šmarškega društva vinogradnikov. »Tako sem spoznal Mojco in se seznanil s tem, da je postala predsednica društva vinogradnikov. Slednje beleži v zadnjih letih res lepe rezultate kakovosti vin. V predsednici sem videl osebo, ki skrbi za trto, kakovost vina, za promocijo društva v Savinjski regiji. Menil sem, da je primerna za naše omizje Združenja slovenskega reda vitezov vina. Kot drugi konzul viteškega omizja Celje sem jo predlagal za sprejem, člani omizja pa so predlog potrdili soglasno. Z njo smo zdaj »pokrili« celotno območje delovanja celjskega omizja. Zelo vesel sem, da se je odločila postati članica našega omizja vitezov.«
»Sprejem v omizje je zame priznanje, dokaz, da dobro opravljam delo v društvu, ki mu predsedujem, ter dobro v domačem vinogradu in kleti. Med drugim potrjuje, da se tudi na skrajnem delu šmarško-virštanjskega vinorodnega okoliša vinorodne dežele Podravje da pridelati kakovostno vino. Ponosna sem na svoje delo, na to, da so opazili prizadevanja in rezultate dela našega društva,« je ob tem povedala Mojca Praprotnik.
Mojca bo dve leti pravzaprav še »pripravnica«, po tem času bo postala vitezinja 2. reda in kot sestavni del garderobe prejela bronasto verigo. Celjsko omizje zdaj šteje 23 članov, v njem pa so iz Saša regije že Boštjan Gorjup, Iztok Podkrižnik in Toni Pogačar. Po številu članov je največje omizje Združenja slovenskega reda vitezov vina. Maja leta 2022 je prejelo status viteške legature z vsemi elementi organiziranosti viteškega Konzulata OEVE (Ordo Equestris Vini Europea) za Slovenijo.
Vinski vitezi poleg tega, da širijo kulturo pitja vina in spoštovanje do vina, med drugim še spodbujajo spoštovanje in ohranjanje kulturne dediščine, plemenitost duha, častno in prostovoljno delo, negovanje duhovne odličnosti, osebnega prijateljstva, umetnosti ter prizadevanje za mir in evropsko pripadnost.