100 let stavbe Sokola in TVD Partizana

Razstava ob stoletnici
Naš čas

Stavba Sokolskega doma že 100 let služi za rekreacijo in druženje

Šoštanj, 4. decembra – Na Trgu svobode je do konca februarja 2025 na ogled razstava o zgodovini, vlogi, vsebini in vidnih posameznikih Telovadnega društva Sokol Šoštanj in Sokolskega doma v Šoštanju, ki je bil po 2. svetovni vojni preimenovan v TVD Partizan.
Sokoli niso bili le telovadna društva, ampak so imeli tudi narodno-buditeljsko vlogo, v sklopu kulturnega programa so prirejali gledališke igre, glasbene in literarne večere, imeli so knjižnico in čitalnico.
7. decembra je minilo 100 let, odkar je bil Sokolski dom leta 1924 uradno odprt. Kot je bilo tedaj zapisano v časopisu Nova doba, je bil dom težko pričakovan. Kustos Muzeja Velenje Jernej Hozjan je ob odprtju razstave o njenem pomenu in pomenu tega dogodka poudaril: »Stavba ima za Šoštanj in Šoštanjčane velik pomen, saj so v njej telovadile oziroma se z različnimi dejavnostmi ukvarjale cele generacije domačinov. Kljub tej častitljivi starosti je stavba TVD Partizan še vedno v svoji funkciji in je še danes namenjena rekreaciji. Vsakodnevno jo uporablja kar 17 različnih športnih društev in tedensko v njej vadi 30 skupin.«
Hozjan je še povedal, da ima Sokolsko gibanje svoje zametke v Šoštanju že v letu 1898, ko je bila v hotelu Avstrija, danes Kajuhov dom, ustanovljena šaleška podružnica Sokola, uradno pa je bila sokolska organizacija ustanovljena leta 1908 in kmalu začela zelo aktivno delovati, sprva na telovadnem področju, kasneje pa tudi na kulturnem, družabnem – oboje z narodno-buditeljskim namenom.
Društvena dejavnost nekoč in danes
V imenu Športne zveze Šoštanj se je njen predsednik Bojan Rotovnik zahvalil Danilu Čebulu, ki je prvi opozoril na obletnico Sokolskega doma v Šoštanju, in Muzeju Velenje ter Občini Šoštanj, da sta pristopila k projektu. Razstavo so pripravili v Muzeju Velenje – Muzeju usnjarstva na Slovenskem in, kot je povedala Tanja Verboten, direktorica Muzeja Velenje, so se v arhivsko gradivo »zakopali« Jernej Hozjan, Miran Aplinc in Mateja Medved. Zbrali so zanimiva dejstva, fotografije in dokumente.
»Pri brskanju po gradivih so ugotovili, da je bila društvena dejavnost v Šoštanju v preteklosti, kot je tudi danes, zelo bogata, hkrati pa tudi, da včasih niti ni bilo tako zelo drugače, kot je danes – v društvih so delovali posamezniki, ki so bili aktivni na več področjih in so »vlekli voz naprej«.«
Velik poudarek športu
Letos je Občina Šoštanj pristopila k postopni prenovi objekta TVD Partizan z menjavo zunanjega stavbnega pohištva, v prihodnjih letih pa se bo sanacija nadaljevala tudi z energetsko obnovo, je ob odprtju razstave napovedal župan Boris Goličnik.
»Za to smo že predvideli sredstva in moja osebna želja je, da stavba TVD Partizan še naprej služi svojemu namenu. V Občini Šoštanj smo v preteklosti podpirali šport in ga bomo tudi v prihodnje. Imamo številne športne objekte, ena največjih investicij v šport pa je predvidena prihodnje leto, to je ureditev športnega parka Vila Široko. Ocenjena vrednost investicije je 4,5 milijona evrov. 1,5 milijona evrov nepovratnih sredstev smo uspeli pridobiti na dveh razpisih ministrstva za gospodarstvo, šport in turizem ter okoli milijon evrov iz dogovora za razvoj regije za zelene površine.«