Rečica ob Savinji, 6. novembra – Ob vzletišču Pobrežje v Občini Rečica ob Savinji je potekala spominska slovesnost ob 80-letnici reševanja posadke britanskega bombnika Halifax EB 188 R. Slednji je na omenjeni dan leta 1944 pristal na naših tleh. Letalo je namreč zaradi okvare začelo izgubljati višino. Posadka sedmih letalcev je bila nepoškodovana ter se je s pomočjo partizanov preko Bele krajine in Hrvaške vrnila v bazo v Italiji. S slovesnostjo, ki so jo naslovili Pobrežje 80/20, Od bombnika do vzletišča, so obeležili tudi dve desetletji delovanja pristajalne steze.
Zahvala vsem, ki so v uri stiske pomagali ponesrečenim
V uvodu sta obiskovalce pozdravili županja Občine Rečica ob Savinji Majda Potočnik in sekretarka za politične zadeve na britanskem veleposlaništvu Vaishali Patel. Medtem ko je Potočnikova med drugim poudarila, da so tovrstni dogodki pomembni za okolico in rast skupnosti ter čestitala slavljencem ob jubileju, se je Patelova zahvalila vsem, ki so v uri stiske pomagali ponesrečenim letalcem. Ob tem pa je ugotavljala, da je vse tisto, za kar so se ti mladi fantje tedaj borili, danes znova ogroženo.
V imenu organizatorja so spregovorili tudi Marko Zidarn, Igor Hrastnik in Peter Podgoršek.
Zidarn je med drugim izpostavil, da so vse pogostejši letalski napadi zaveznikov ob učinkoviti nemški protiletalski obrambi povzročali precejšnje izgube. A ker je bilo naše območje na osrednji smeri preleta, je bilo nemalo primerov padlih letal in njihovih posadk, ki so skočile iz poškodovanih bombnikov prav na našem območju.
Vsi niso preživeli. Zato je Hrastnik posebej izpostavil sestrelitev dveh bombnikov, katerih posadka ni preživela. Med slednjimi je bil tudi oče Iana Stewarta iz Avstralije. Stewart se je udeležil slovesnosti na Pobrežju. O tovrstnih dogodkih Hrastnik pripravlja tudi knjigo Ogenj na nebu, ki naj bi izšla prihodnje leto.
Pridobitev za razvoj letalskega športa v Zgornji Savinjski dolini
Nepričakovan dogodek s srečnim koncem, ki so mu bili priča med drugo svetovno vojno, pa zagotovo pomeni začetek letalstva v teh krajih. Zato ni naključje, da je pred dvema desetletjema skupina ljubiteljev letenja uresničila dolgoletno željo po ureditvi vzletno-pristajalne steze na Pobrežju. Kar je, po besedah Petra Podgorška, nedvomno velika pridobitev za razvoj letalskega športa v Zgornje-savinjski dolini. Leta 2007 je bilo ustanovljeno Društvo letalcev Zgornje Savinjske doline. Do zdaj so člani društva organizirali različne prireditve, ki so povezale krajane z vzletiščem ter družile pilote iz različnih koncev Slovenije. Večkrat so se srečali ob »Pristanku za malico«, padalskih skokih, spominskih komemoracijah in veselicah.
Tudi načrtov za nadaljnje delo jim ne manjka. »Žal se dolgoletna želja po podaljšanju vzletno-pristajalne steze še ni uresničila. Smiselno je razmišljati tudi o širitvi hangarja ali gradnji večjega, saj se povpraševanja po možnosti hrambe letal pojavljajo tudi s strani letalcev iz širšega območja Savinjske in Šaleške doline,« je med drugim izpostavil Podgoršek.
Bogat kulturni program
Slovesnost, ki sta jo v sodelovanju z domačo občino pripravila Društvo Letalcev Zgornje Savinjske doline in Združenje borcev za vrednote NOB Savinjske doline, Krajevna organizacija Rečica, so obogatile recitacije in pesmi. Te so pripravili rečiški osnovnošolci s svojimi mentorji, pevka Mojca Bitenc Križaj ob instrumentalni spremljavi Franca Paeza ter Ženski pevski zbor Kulturnega društva Bočna. Na ogled je bila tudi razstava o delovanju zavezniških zračnih sil leta 1944. Za popestritev popoldneva je poskrbelo letalo Slovenske vojske s preletom in akrobacijami.