Velenje, 6. novembra – V pobudi Evropski teden mobilnosti (ETM) je letos prvič sodelovala več kot polovica slovenskih občin (120), ki so s številnimi aktivnostmi in dogodki prebivalce ozaveščale o hudih bremenih motornega prometa in jih pozivale k prehodu na bolj trajnostne potovalne navade. Na zaključnem dogodku letošnje izvedbe te pobude, ki je potekal v Vili Bianci, so bile kot najbolj aktivne nagrajene občine Celje, Ig in Solčava.
»Letošnja izvedba ETM je v ospredje postavila kakovostno urejen in vsem enakovredno dostopen javni prostor. Vključenih je bilo največ občin in prebivalcev doslej, izvedenih pa več kot 500 aktivnosti. Kot vsako leto, se je tudi letos ETM zaključil s posebnim dogodkom za lokalne in regionalne koordinatorje, tokrat v Velenju, na katerem so bile posebej izpostavljene letos najbolj aktivne občine,« je letošnji ETM in dogodek na kratko povzela Pia Primec, nacionalna koordinatorica ETM na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.
Avtobus ali iskanje parkirišča?
O tem, kako se med seboj razlikujejo občine ali regije, pa je Pia Primec dejala: »Vsekakor so izstopajoče regije severovzhodne Slovenije, največ aktivnih občin je v Prekmurju, Pomurju, prav prednjači pa Savinjska regija. V teh regijah se ogromno vlaga v infrastrukturo za aktivno mobilnost, in to se potem tudi promovira, prebivalce ozavešča in se jim ne prikazuje le kot možnost popoldanske rekreacije, ampak tudi kot način prihoda na delovno mesto oziroma po opravkih.«
Primere dobrih praks bodo prenesli v prihodnja obdobja, predvsem primere zapor ulic, mest, trgov in pri tem poudarjali, da javni prostor ni namenjen samo avtomobilom – parkiranim avtomobilom ali cestam za avtomobile, ampak je javni prostor za ljudi.
»Po raziskavah sodeč trajnostno živijo ljudje, ki so višje izobraženi, stanujoči v urbanih centrih, imajo krajše razdalje do središč, zaposlitvenih, nakupovalnih ali drugih storitvenih dejavnosti in se trajnostne mobilnosti lažje oprimejo, poleg tega mladi dokler si ne ustvarijo družine in mlajši upokojenci,« še pravi Primic.
V nekaterih mestnih občinah je raba mestnega avtobusa zelo velika, na primer v MO Koper, kjer so vožnjo naredili cenovno dostopnejšo, v MO Murska Sobota so podaljšali avtobusne linije, dobro je stanje v Ljubljani. »Raba avtobusa je povezana tudi z delovnimi urniki in dostopnostjo, frekventnostjo in hitrostjo, ki jo avtobus omogoča od točke A do točke B. Če vozi avtobus zelo naokoli, se ljudje rajši poslužujejo avtomobilov, pri čemer pa nihče ne upošteva časa, ki ga porabi za iskanje parkirnega mesta, ter nervozo in neugodje, ki se pri tem sproščata,« še opozori Primic.