»Marsikaj ne gre več tako, kot smo si začrtali«

Janko Kopušar
Naš čas

Pogovor z županom Občine Šmartno ob Paki Jankom Kopušarjem ob občinskem prazniku – Tudi do prihodnjega praznika v znamenju odpravljanja posledic lanskih naravnih nesreč

V počastitev 11. novembra, praznika Občine Šmartno ob Paki, se v lokalnem okolju že vrstijo prireditve. Največja dogodka sta dva, in sicer kulturno-zabavna Vesela Martinova sobota v Martinovi vasi (letos bo 9. novembra) ter slavnostna seja občinskega sveta (v ponedeljek, 11. novembra, ob 18. uri), na kateri bodo podelili občinska priznanja in nagrade nekaterim najzaslužnejšim občanom. Občinski praznik je priložnost za pogovor z županom Jankom Kopušarjem.

Drugo polovico lanskega leta so v lokalni skupnosti močno zaznamovale naravne nesreče ter spremenile načrtovan potek aktivnosti. V kolikšni meri ste leto po tem že odpravili posledice? Bi lahko dejali, da se življenje in delo že vračata v ustaljene tirnice?

»Na prvi pogled bi dejali, da se je življenje vrnilo v ustaljene tirnice, vendar pa so posledice lanskih neurij v vseh pogledih večje, kot smo si predstavljali ne le na materialnem, ampak tudi na socialnem področju. Sanacijske aktivnosti so v polnem zamahu, glede preselitve občanov, ki so jih poplave prizadele tako, da v svojih domovih ne morejo več živeti, pa smo praktično še na začetku. Potrebnega bo še kar nekaj časa za njihovo odpravo, pa tudi za ukrepe, ki bodo podobne katastrofe v prihodnje pomagali preprečiti. Na občinski upravi ves čas od lanskega poletja – avgustovska poplava ni bila prvo neurje, ki je lani prizadelo našo občino – izvajamo res zelo veliko raznovrstnih sanacijskih aktivnosti. Morda je najzahtevnejša med njimi iskanje nadomestitvenih lokacij. Prve smo predlagali že v drugi polovici avgusta lani, a žal rezultatov na tem področju še ni. Dostikrat težko najdemo skupen jezik z državnimi organi, predvsem pa je zaradi omejitev, s katerimi se soočamo, kljub vsem prizadevanjem težko ali celo nemogoče ugoditi željam ljudi.«

Kakšna so pričakovanja tistih, ki se morajo preseliti, in v kolikšni meri jim lahko greste pri tem naproti?

»Pričakovanja, ki jih naslavljajo na nas, presegajo pristojnosti lokalne skupnosti. Za preselitev ljudi se je odločila država, ta vodi s tem povezane aktivnosti, a zagotovitev nadomestitvenih lokacij je v pristojnosti občine.

...

Celoten pogovor je na voljo v današnjem Našem času.