Vrednote moramo živeti vsi

Spominska slovesnost v Skornem
Naš čas

Osrednja govornica na spominski prireditvi v Skornem predsednica Združenja borcev za vrednote NOB Velenje in ministrica za pravosodje Andreja Katič

Skorno, 31. oktobra – V Občini Šmarno ob Paki že nekaj let zaznamujejo 31. oktober, dan reformacije, in 1. november, dan spomina na mrtve, z dvema spominskima dogodkoma: s komemoracijo pri centralnem spomeniku v Šmartnem ob Paki ter s spominsko slovesnostjo pri lovskem domu v Skornem. Obe prireditvi predstavljata uvod v praznik lokalne skupnosti.

Ni samoumevno, da živimo …

V Skornem je Krajevna organizacija Šmartno ob Paki Združenja borcev za vrednote NOB pripravila že 19. srečanje ob spominski plošči žrtvam nacizma v letih 1941–1945. Zbrane je nagovorila ministrica za pravosodje RS in predsednica združenja Andreja Katič: »Slovenski jezik, slovenska kultura, slovenska beseda, domovina – besede, ki so jih imeli v srcu vsi tisti, ki so dali življenje v boju z okupatorjem. Danes smo se zbrali, da počastimo spomin nanje, se jim zahvalimo zato, da lahko danes govorimo v samostojni in suvereni Sloveniji slovenski jezik. Če ne bi bilo njih, se ne bi uresničile dolgoletne sanje o lastni domovini, ne bi bilo slovenske besede. Zato sem toliko bolj vesela, da se na spominski slovesnosti v Skornem zbere toliko ljudi, ni povsod po Sloveniji tako.«
Govornica je še menila, da se moramo zavedati, da to, kar so nam priborili predniki v narodno-osvobodilnem boju in v vojni za Slovenijo, ni samoumevno. Prav tako ne, da živimo v miru, svobodi, v tako lepi domovini. Da bomo vse to ohranili v prihodnosti, se moramo za vrednote, za katere so žrtve druge svetovne vojne dale največ, kar so lahko – svoje življenje – boriti na sodoben način. Zavzemati se moramo za ljubezen do lastnega jezika, naroda, za spoštovanje, tovarištvo, prijateljstvo, enakost, pravičnost. Ne smemo dopustiti spreminjanja zgodovinskih dejstev in tega, da bi vojna z vsemi grozotami prišla znova med nas, na naša tla.
»Če jo želimo preprečiti, moramo vrednote živeti vsi, jih negovati in soustvarjati jutri. Sami smo odgovorni za svojo državo in za to, v kakšni Evropi živimo, biti moramo ponosni na članstvo Slovenije v Varnostnem svetu. Na neki način smo odgovorni tudi za to, kakšen je svet in kakšnega bomo pustili našim otrokom. Pri tem voditelji niso nobena izjema, kajti od njih je precej odvisno, v katero smer se bo razvijala domovina, Evropa: ali bomo imeli svobodo in mir ali bomo šli po poti razdora in sovraštva. Slednjega ne smemo dopustiti,« je sklenila Andreja Katič.

Šmarški župan Janko Kopušar se je zahvalil organizatorjem prireditve, prav tako udeležencem, saj s svojo prisotnostjo na njej dokazujejo, da vrednote negujejo in se njihovega pomena zavedajo.

Venec so k spominski plošči položili Janko Kopušar, Andreja Katič ter predsednik vaške skupnosti Skorno Žiga Gorjup, spominsko slovesnost pa so s kulturnim programom obogatili člani Kulturnega društva Gorenje, moškega pevskega zbora Franc Klančnik Šmartno ob Paki, godba veteranov UNI3 Velenje, Konjerejskega društva Šmartno ob Paki ter vsi, ki so svoje pevske glasove združili v zboru pri pesmi Počiva jezero v tihoti, s katero so sklenili uradni del spominske svečanosti. Druženje so nadaljevali ob lovskem golažu.