Poslan si! Kam, kako, zakaj, kdo?

Mestna cerkev v Šoštanju
Naš čas

Od 8. do 17. novembra bo v župnijah Šoštanj, Bele Vode in Zavodnje potekal misijon –


Dve preprosti besedi, »poslan si«, že več kot leto in pol vznemirjata skupino približno petnajstih župljanov združene župnije Šoštanj, Bele Vode in Zavodnje. Zbrali so se, da bi pripravili misijon, pa so morali na začetku ugotoviti, kaj misijon sploh je. V slovenski cerkvi je tradicija misijonov dolga in bogata, se pa njihova oblika in izvedba skozi zgodovino prilagajata času in prostoru ter potrebam vernikov. V združeni župniji Šoštanj, Bele Vode in Zavodnje je bil misijon nazadnje pred 28 leti in župljani se ga še zdaj spominjajo kot velikega dogodka.    Bo misijon, ki je za prebivalce zahodnega dela Šaleške doline tik pred vrati, saj se bo odvijal že med 8. in 17. novembrom, prejšnjemu enak? Bo drugačen, svež, poseben?

Misijon

Beseda misijon izhaja iz latinske besede »missio«, ki pomeni »biti poslan« in ima enak pomen kot grška beseda »apostol«. Je čas zavzetega oznanjevanja in pričevanja, čas poslušanja, čas bližine z Bogom. Misijon je neke vrste duhovna obnova župnije, predvsem pa čas, ko se lahko verniki še posebej zavedo, da jih Bog neizmerno ljubi, in notranjega imperativa, da se tako ljubijo tudi med seboj. Je priložnost, da se v človeku nekaj premakne, in spodbuda, da resnično iz dneva v dan postaja boljši človek.

Za koga in s kom

Z željo, da misijon, ki so ga v župnijah Šoštanj, Bele Vode in Zavodnje pripravili pod že omenjenim geslom »Poslan si«, ogreje srca vseh ljudi, so v goste povabili misijonarje, ki bodo v času misijona ves čas z udeleženci, vernimi in nevernimi, z iskalci. Misijonarji bodo tokrat redovna sestra frančiškanka, Marijina misijonarka Grazyna Mech, ter redovnika brata kapucina Jožko Smukavec in Luka Modic. Vsak izmed njih ima prav posebno življenjsko zgodbo, ki ji je vredno prisluhniti, iz preizkušenj na poti življenja pa se je rodila tudi modrost, ki jih dela globoke. Imajo pa vsi navedeni gosti zelo prijetno in v našem velikokrat sivem in mračnem svetu pogrešano lastnost: dobrovoljnost. Na obrazih se jim širi nasmeh, iz ust kipi navdušenje, vsakega znajo spraviti v dobro voljo in ga spodbuditi, potolažiti. Zagotovo bo tudi to pomemben prispevek k misijonu in, upajmo, k bolj veselemu sobivanju.

Dogajanje

V okviru misijona bodo ob desetdnevnem dogajanju potekale različne delavnice, družinski oratorij, srečanja, nagovori, predavanja, tudi pohod ter druge aktivnosti za otroke, mlade in odrasle. Misijonarji bodo obiskovali domove župljanov, obiskali bodo tudi Center starejših Zimzelen, poleg tega bodo na voljo za spoved ali osebni pogovor. Na misijon so povabljeni tudi vsi, ki se ne deklarirajo za katoličane ali kristjane, so jim pa te vrednote blizu, bi si samo želeli odgovoriti na kakšna pomembna življenjska vprašanja ali pa poiskati oporo ali usmeritve pri pomembnih odločitvah.
Osrednji del vsakega dne bo sveta maša ob 18. uri,  po maši pa bo sledil pester program: slavilni večer, dve okrogli mizi  z uglednimi in zanimivimi gosti, srečanje s Pričevalcem, pogovor o radostih in pasteh zakonskega življenja, srečanje mladih z misijonarji. Podroben program dogajanja, ki se bo odvijalo v šoštanjski župnijski cerkvi, delno pa tudi v Belih Vodah in Zavodnju, je dostopen na spletni strani združene župnije: poslan.si.

Zakaj

Da bomo naslednjih 28 let obujali spomine? Ker nas bo nekdo »poslal« tja? Ker so nas lepooooo vabili? Ker so rekli, da so misijonarji zabavni in smešni? Ker bi radi vsaj enkrat videli cerkev od znotraj? Iz firbca? Pravzaprav ni pomembno, kaj nas bo na misijon prineslo. Pomembno je, da bomo odprtega srca do drugih in do spoznanj. Tako nam je zagotovila v uvodu omenjena skupina, ki misijon pripravlja in pravi, da je le približno ugotovila, kaj misijon je. Dokončno pa naj to ugotovijo udeleženci sami.