Prav tako bi si želela, da bi demokratične vrednote živele še dolgo naprej in ne bi bile ogrožene. In želim si, da svetu ne bi bilo treba več čez grozote, čez kakršne je šel v prejšnjem stoletju,« je v izjavi za medije dejala predsednica Državnega zbora Republike Slovenije mag. Urška Klakočar Zupančič, ki je bila 9. maja na proslavi ob dnevu zmage, dnevu Evrope in prazniku KS Topolšica v Topolšici tudi slavnostna govornica.
Toda to so želje, je nadaljevala, ker nedaleč stran od nas divjata dve vojni. »In sprašujem se, ali se ljudje resnično ničesar ne naučimo iz zgodovine. Sprašujem se, ali mora res vsaka generacija iti čez svojo lastno izkušnjo in svojo lastno tragedijo, da uvidi, kakšna vrednota je živeti v miru? Morda res nimamo čisto vsega, kar si želimo, imamo pa mir, imamo svoja življenja in to je največ,« je dejala.
Svoje razmišljanje je nadaljevala v čustvenem nagovoru zbranim pod šotorom ob gasilskem domu, med katerimi sta bila tudi ministra Andreja Katič in Bojan Kumer, župani, predstavniki veteranskih organizacij ter številni domačini in Velenjčani.
Urška Klakočar Zupančič je izpostavila, da konec vojne zanjo pomeni konec zla. Spomnila se je 80.000 žrtev druge svetovne vojne na slovenskih tleh in poudarila, da morajo biti opomin, kakšne grozote so se dogajale v preteklosti in se danes znova v Ukrajini in Gazi. Pozvala je k odločnosti v boju za mir. »Neprestano si moramo govoriti, da smo dolžni ohranjati mir za svoje otroke. Želim si, da bi v prihodnje na dan zmage slavili mir in sožitje v Evropi in drugje po svetu.« Podprla je idejo, da prihodnje leto, ko bo minilo 80 let od konca druge svetovne vojne, dan zmage v Topolšici počastimo tako, kot si zasluži – z državno proslavo!
Vsi si zaslužimo dostojno življenje
To željo je v svojem nagovoru znova izrazil župan Občine Šoštanj Boris Goličnik, ki je med drugim dejal, da je 9. maj dan, ko se spominjamo poguma in požrtvovalnosti tistih, ki so se borili za svobodo, pravico in dostojanstvo, ter tistih, ki so žrtvovali svoje življenje za boljši jutri. To pa je tudi dan združene Evrope, ki temelji na sodelovanju in skupnih vrednotah.
»Prihodnost moramo graditi na temeljih strpnosti in spoštovanja. Dovolj govorimo o tem, dejanj pa je premalo. Osnova za mir je že to, da starši otroke učimo vrednot, med katerimi je medsebojno spoštovanje, ne glede na to, od kod kdo prihaja, kakšen je njegov status in kaj ima. Vsi si zaslužimo dostojno življenje in če bi imeli vsi vedno to v mislih, bi bilo manj krivic in vsega slabega,« pa je poudaril v izjavi za medije.
Tudi Peter Dermol, župan MO Velenje, je poudaril pomen dneva zmage in dneva Evrope za svetovni mir. »Dogodki, ki jih vsako leto obeležujemo v Topolšici, so bili zelo boleči. Vojne, ki so tudi na mejah EU, pa nam kažejo, da nismo nedotakljivi in da se vojne grozote ponavljajo. Premalo je, da se zgodovine spominjamo le ob dnevih obletnic. Strpnost, solidarnost, medčloveško spoštovanje potrebujemo, da ljudem ne delamo krivice in jim dajemo občutke varnosti, miru.«