Mateja Koren, vodja festivala in njegova pobudnica, predstavi ozadje zametkov ideje, ki so se razvijali vse od leta 2017.
»Prvotni koncept je bil bolj zvočno naravnan, a ideja je zorela, čeprav se več let nisem aktivno ukvarjala z njo,« je dejala. Korenova je svoje delo na področju kulture združila s podjetniškim pristopom, ki je krepil željo po ustvarjanju strukturiranega kulturnega delovanja. Po sodelovanju s start-upi je prepoznala potrebo po združevanju topline in iskrenosti s podjetniškim duhom, kar je vodilo k ustanovitvi festivala SoundGarden. »Verjamem, da je prava kombinacija discipline in radovedne ustvarjalnosti ključna za avtentično kreativnost, ki jo želimo spodbuditi med ljudmi.«
Osebna rast = poslovna rast
Zavod SoundGarden je posvečen izobraževanju, kreativnemu povezovanju in razmišljanju izven okvirjev. »Te posameznike imenujemo ‘koze’, saj so v ospredju tisti, ki niso zadovoljni s statusom quo in si prizadevajo za inovacije in izboljšave, a so obenem ozaveščeni o trajnosti svojih prizadevanj in delujejo s srčno energijo. Prepoznavamo, da ne moremo rasti le na enem področju življenja, temveč je osebna rast tesno povezana s poslovno rastjo. Pomembno je tudi zavedanje, da smo premajhni, da bi zgolj gradili svoje vrtičke, da so festivali in povezovalni dogodki ključni za krepitev skupnosti in spodbujanje iskrenosti in povezovanja,« je prepričana Korenova, ki doda, da je SoundGarden namenjen predvsem posameznikom, ki so v delovnih procesih že aktivni, a hočejo odkriti nove možnosti in izboljšati svoje delo.
»Spodbujamo jih k ustvarjalnemu preboju, da lahko v svojem delu vidijo potencial za nadgradnjo. Naš cilj je spodbuditi njihovo kreativnost ter omogočiti nove načine razmišljanja in delovanja. Naučijo se tudi uporabe orodij ter spoznajo ljudi in načine, kako vsakodnevno voditi svoja življenje in delo.«
Tehnologija orodje za boljše življenje
Na festivalu se sreča več kot 60 gostov, med katerimi so različne osebnosti, od predsednika državnega sveta in patra Karla Gržana do influencerjev, ki ustvarjajo svoje podkaste. Gre za raznoliko in pestro skupino ljudi, ki se verjetno drugače ne bi srečala, kar predstavlja odlično priložnost za izmenjavo idej in pogledov ter za razširitev obzorij izven lastnega področja delovanja.
Kako pa spletna omrežja in pametni telefoni vplivajo na nas in naš socialni status v današnjem svetu? »Na festivalu se osredotočamo tudi na vpliv spletnih omrežij in pametnih telefonov na naša življenja. Pomembno je razumeti in se naučiti uporabljati novo tehnologijo na način, ki nam koristi. Če preprosto izkoriščamo tehnologijo, tvegamo izgubo lastnega jaza. Naš cilj je, da tehnologijo uporabljamo kot orodje, ki nam pomaga izboljšati kakovost življenja in nam omogoča več prostega časa za druženje in komunikacijo s sočlovekom. Kako lahko uporabimo tehnologijo na način, ki nas povezuje in ne ločuje, je vprašanje, o katerem razpravljamo in iščemo odgovore na festivalu.«
V poplavi informacij, ki jo prinaša digitalna doba, se postavlja tudi vprašanje o verodostojnosti podatkov. Kljub temu da ljudje vse bolj zaupajo informacijam, ki jih najdejo na spletu, se vse bolj soočamo z dilemo: je to res? »Pogosto se znajdemo v situaciji, ko ne vemo, komu verjeti in kako prepoznati zanesljive vire. V takšnih primerih postaja ključnega pomena razvijanje intuicije in sposobnosti kritičnega razmišljanja. Izobraževanje na področju prepoznavanja verodostojnih virov je ključno, da lahko ostajamo iskreni in kritični. Ohranjanje avtentičnosti in iskrene komunikacije je ključno tudi v dobi digitalne komunikacije,« zaključi Korenova.