Med drugim organizirajo tudi akcije zbiranja še uporabnih oblačil. V Šmartnem ob Paki je potekala pretekli teden, to soboto, 13. aprila, pa bo v Šoštanju, kjer bo zbirno mesto pri gasilskem domu.
Alenka Centrih Ocepek s podjetja PUP Saubermacher je pojasnila, katera oblačila niso primerna za oddajo. »To so mokra, blatna, zamaščena oblačila in mešani komunalni odpadki, ki se ne smejo mešati z oblačili. Pri zbiranju oblačil se hočemo temu izogniti, zato je pomembno, da ljudje oblačila, tudi kadar jih dajejo v zabojnike, oddajajo v zavezanih vrečah.« Prinesena oblačila po sortiranju delno predelajo, delno pa se lahko ponovno prodajo v trgovinah iz druge roke. »Približno 10 odstotkov zbranih oblačil pa je takih, da jih ni mogoče ponovno uporabiti in se nato razrežejo ali predelajo v krpe. Oblačila, ki so neprimerna za ponovno uporabo, se praviloma odložijo kot mešani komunalni odpadek,« je povedala Ocepkova.
Zbiranje odsluženih baterij že ustaljena praksa
Zabojniki za oddajo odsluženih baterij so posebej označeni na določenih lokacijah, navedenih na letaku, ki so ga občani pred kratkim prejeli na domove. »Tak sistem je dobro pripravljen in nastavljen, poleg baterij se lahko v zabojnike oddajo tudi manjši električni aparati, ki ne delujejo več. Za oddajo električne in elektronske opreme obstaja več možnosti, vključno z oddajo v zbirnem centru ali v zabojnikih. Vedno je treba premisliti, kam bomo odložili staro opremo, preden kupimo novo,« je svetovala Ocepkova in dodala, da je dobro vzpostavljeno tudi zbiranje odpadnega jedilnega olja in maščob. »Lani smo v Šoštanju in Šmartnem ob Paki postavili tri zabojnike za zbiranje odpadnega jedilnega olja in razdelili posodice za zbiranje olja doma. Na tem področju je zaznati porast količin zbranega olja, kar kaže na uspešno izvajanje te akcije,« pohvali Centrih Ocepkova.
Celoten sistem zbiranja odpadkov je dobro vzpostavljen in usklajen, zato je pomembno, da se občani aktivno vključijo v akcije čiščenja in recikliranja odpadkov ter tako prispevajo k ohranjanju okolja.