Skrbi ga, ker so zamude ekstremne, vse zaveze in roki so bili preseženi.
»Naše podjetje ima dnevni promet približno 60 kamionov v tovarno in 100 iz tovarne. Naše izhodne logistike so ključne, zato nestrpno pričakujemo dokončanje tretje razvojne osi, ki bo industrijsko cono Gorenje neposredno povezala z avtocesto. Zelo smo nestrpni in upamo, da se bodo stvari kmalu pospešile. Za del tretje osi, ki se gradi od Velenja do Slovenj Gradca, bi morala letna realizacija do leta 2028 znašati približno 400 milijonov evrov, trenutno pa se vrti le med 30 do 40 milijoni evrov. Ne verjamemo optimističnim napovedim o pravočasnem zaključku projekta.
Naši kitajski lastniki se upravičeno sprašujejo, zakaj se zadeve v Sloveniji v primerjavi s Kitajsko in drugimi deli Evrope, vključno s Srbijo, odvijajo tako počasi. Primerjajo situacijo, ko so v nekaj letih v Srbiji zgradili ogromno avtocest, medtem ko se tretja razvojna os v Sloveniji vleče že dolgo. Ta dolgotrajna izvedba tretje razvojne osi je resnično nesrečna,« doda Korošec.
Razmišljajo lastniki o selitvi iz Velenja?
Ob vsem zapisanem lastniki ne razmišljajo o selitvi iz Slovenije, je pa država zaradi visokih stroškov dela postala manj privlačna za tuje vlagatelje. »Kljub temu imamo kakovostno delovno silo z bogatim znanjem in izkušnjami. Se pa soočamo s počasnimi postopki pri gradnji infrastrukture in lastnih investicij, kar dodatno otežuje poslovanje v Sloveniji. Da smo konkurenčni, lahko rečemo predvsem zaradi pospešene avtomatizacije in digitalizacije proizvodnje ter optimizacije našega proizvodnega portfelja v primerjavi s konkurenti v Evropi in na Kitajskem. Kljub temu so razmere na trgu težke. Trgi bele tehnike in na splošno se ohlajajo, zato smo pri upravljanju s tveganji, vključno z DDV, previdni,« odgovarja Korošec.
Preden skočimo, napolnimo bazen z vodo
»Zaprtje TEŠ ni pomembno samo za Hisense Europe, ampak za celotno slovensko gospodarstvo. Pričakujemo odločitve, ki bodo odgovorne, saj si ne moremo privoščiti, da bi brez ustrezne alternative kar čez noč zaprli TEŠ. To bi pomenilo, da bi ostali brez vira, ki predstavlja eno tretjino naše oskrbe z električno energijo. Preden sprejmemo takšne odločitve, potrebujemo ustrezno alternativo. Preden skočimo, je treba bazen napolniti z vodo. Tudi omrežnine bodo na neki način vplivale, nas pa je to še v večji meri vzpodbudilo k alternativnim virom energije. Trenutno smo v zaključni fazi postopkov za odločitev o gradnji sončne elektrarne moči približno 4 megavate, ki bo ena izmed večjih sončnih elektrarn v Sloveniji. Poleg tega intenzivno izvajamo aktivnosti za prerazporejanje večjih porabnikov energije v obdobja, ko bo obremenitev omrežja manjša,« na vprašanje, kaj bi pomenilo za podjetje zaprtje TEŠ in PV, odgovarja Korošec.
Neprekinjen proces razvoja novih izdelkov
V podjetju vsako leto investirajo okrog 80 milijonov evrov, predvsem v nove izdelke. »Ta tempo razvoja je izjemen, saj bomo praktično v dveh do treh letih popolnoma obnovili in posodobili naš proizvodni program. To pomeni, da bodo vsi naši izdelki mlajši od 5 let, kar kaže na hitrost in intenzivnost razvoja. Investiramo v povečevanje učinkovitosti in zniževanje stroškov.
Večina naših investicij je usmerjena v razvoj novih izdelkov, kar vključuje stroje, naprave, razvojne stroške in orodja, potrebna za proizvodnjo. Ta neprekinjen proces razvoja novih izdelkov je za našo konkurenčnost ključen. Poleg tega nenehno moderniziramo tudi proizvodne procese, stroje in infrastrukturo, kar nam omogoča povečanje učinkovitosti in zniževanje stroškov.«