Hackaton je MO Velenje organizirala skupaj s Centrom za pravični prehod, ki deluje v okviru Razvojne agencije SAŠA in SAŠA inkubatorjem. Mladi so s svežimi idejami in čisto svojim pogledom na aktualno dogajanje v lokalni skupnosti spodbudili drugačen način k iskanju rešitev za izzive v domačem okolju. Komisijo in organizatorje so navdušili nekateri slogani: »Zeleno Velenje za boljše življenje«, »Ogrejemo domove, ne okolja«.
Zmagovalce v posameznih kategorijah je na podlagi ocenjevanja izbrala strokovna žirija predstavnikov Razvojne agencije SAŠA, Mestne občine Velenje in Komunalnega podjetja Velenje. Saša inkubator pa je posebej nagradil še najboljši predstavitveni video. Večina dijakov se je tovrstnega dogodka udeležila prvič. Zmagale so ekipe Eko bojevniki – VR igra, Inovacija prevoza na delo in Zakup toplote. Ekipa zakup toplote je prejela posebno nagrado Komunalnega podjetja Velenje, »Nadzornik ogrevanja Šaleške doline za 1 dan«, ki bo lahko v dispečerskem centru spremljala vhodne in izhodne temperature, vse parametre spremljanja ogrevanja in si ogledala eno izmed toplotnih podpostaj. Najboljši video pa je zmoderirala ekipa Zeleni Lokalc.
Takšni dogodki z mladimi so zelo dobrodošli, saj dobimo nov vpogled na nekatere vsebine in nas predlogi mladih lahko spodbudijo k drugačnemu načinu razmišljanja.
Mestna občina Velenje je heckaton izvedla v sklopu aktivnosti priprave akcijskega načrta za doseganje podnebne nevtralnosti v okviru Misije 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest in kot del programa zeleni list, katerega nosilci smo v letu 2024. V aktivnosti vse leto aktivno vključujejo tudi mlade Velenjčanke in Velenjčane. Že lani so se udeležili delavnic na različne teme, ki so jih pripravili na Šolskem centru Velenje, konec mesec bodo v mestni hiši na zajtrku gostili tudi mlade raziskovalce, ki so s svojimi raziskovalnimi nalogami odkrivali različna področja, ki jih lahko umestimo pod »zelene teme«.