Civilna iniciativa Šoštanj zahteva subvencionirano ceno električne energije, ki bi jo morala priznati država, ker so energetsko napravo umestili v njihovo mestno jedro, od tega pa nimajo nič.
Na seji sveta Občine Šoštanj je bil prisoten tudi vodja Civilne iniciative Šoštanj Valter Kolar, ki je za Naš čas povedal, da delujejo že od leta 2017. »V času poskusnega sosežiga smo bili proti in smo uspeli, tak namen pa imamo tudi zdaj. Glede znižanja cen za ogrevanje smo pripravljeni pristopiti do župana. Smo za umestitev fotovoltaične elektrarne, vendar ne za vsako ceno. Upoštevati moramo OPPN, ki ga zdaj predvidevajo na HSE. Pomembno je, da bi jo postavili na lokaciji, kjer bivalni objekti niso predvideni. Ne strinjamo se s tem, da bi bili oni tukaj kot gostitelji, ne kot gostje, kar pomeni, da bi kovali dobičke, mi pa bi spet potegnili kratko. Smo bili že prevečkrat ogoljufani, od leta 1957, ko je bil zgrajen TEŠ, se to dogaja ves čas. Prebivalstvo je bilo potopljeno in izseljeno, mi pa zdaj životarimo samo zaradi tega, da ima energetika svoje mesto in izkorišča naravni vir.«
Kaj zahtevajo in pričakujejo?
»Glede na trenutni položaj v energetiki ali ogrevanju zahtevamo zbor občanov, ki smo ga sklicali zaradi cene ogrevanja. Cene so zrasle z 11 evrov na 90 evrov bruto, kar predstavlja nenadzorovano povečanje. Zahtevamo tudi subvencionirano ceno električne energije, ki bi jo morala priznati država, ne občina, ker so nam energetsko napravo umestili v mestno jedro, mi pa od tega nimamo nič.« Še Kolarjev komentar dejstva, da HSE in TEŠ na račun toplotnega ogrevanja ne ustvarjata dobička: »Bilance je treba znati brati. Če nekdo bere narobe, pravi, da nima dobička. Tisti pa, ki zna prebrati, ve, da je v ozadju velik dobiček. Mi vemo, da ko oni eksploatirajo premog in prodajo električno energijo, tega ne počnejo z izgubo. Če prodajo z izgubo, to pomeni, da so slabi gospodarji in jih je treba takoj odstaviti. Če so dobri gospodarji, to pomeni, da so kovali dobiček in da nam od tega niso nič dali.«