Kako tak podatek komentira župan Peter Dermol?
»Edini, ki lahko tolmači ukrepe MO Velenje, smo zaposleni na MO Velenje,« najprej pravi župan in nagovarja Velenjčanke in Velenjčane, da ne nasedajo takšnim provokativnim informacijam. »Izračuni, ki smo jih naredili, dokazujejo, da bo pri položnici v višini 300 evrov prihranek od 30 do 50 evrov. Gre še za druge ukrepe, ki lahko to pomoč še povečajo. Trditev, ki je bila izrečena, ne drži,« pojasnjuje župan, v nadaljevanju pa še, kaj pomeni energijski toplotni dodatek in kdo je do česa upravičen.
»Toplotni dodatek ni tako imenovana socialna pomoč in do njega niso upravičeni zgolj tisti, ki so prijavljeni na centru za socialno delo, ampak je to cenzus, ki je določen z zakonskimi normativi. Tisti, ki so znotraj tega cenzusa, lahko prejemajo toplotni dodatek. Poudarjam pa, da bo tisti, ki za nekaj odstotkov presega cenzus, lahko enako obravnavan kot drugi, le da ne bo imel pomoči preko toplotnega dodatka, ampak preko drugih finančnih mehanizmov, ki jih imamo oblikovane na MO Velenje. Zato pozivam vse, ki želite koristiti te pomoči, da se obrnete na info točko MO Velenje in zagotavljam, da bomo vsakomur priskočili na pomoč.«
Primeri dobrih in slabih praks
Župan se je v preteklem tednu srečal s številnimi občani, na razgovore je povabil tudi predstavnike etažnih lastnikov. »Skupaj s sodelavci smo imeli z obojimi zelo konstruktivno debato. Poiskali smo vzroke, zakaj je v nekaterih primerih prišlo do povišane porabe toplotne energije. Ugotovljeno je, kar je razumljivo sploh pri starejših, da ljudje še vedno ne vedo, kako postopati pri upravljanju z grelnimi telesi, kako in s kakšnimi ukrepi zniževati porabo toplotne energije. Zato smo si vsak primer zapisali in ga bomo pomagali s temi občankami in občani izvesti. Predstavili smo jim možne vrste pomoči. Vsakomur od njih bomo pomagali, prav tako pa bomo s strokovnimi KPV in še s kom kot strokovna pomoč pristopili do gospodinjstva, kjer bodo izrazili interes, ter jim pomagali z izvedbo ukrepov, zato da bodo ljudje do naslednje kurilne sezone dobro pripravljeni,« pravi Dermol.
Razgovori z etažnimi lastniki so pokazali, da je veliko odvisno od tega, kako so aktivni, nekateri bolj, drugi manj, predstavili so primere slabih praks, ko imajo v neki etažni lastnini visoko porabo toplotne energije.
Peter Dermol: »Skupaj s KPV smo jim še enkrat razložiti, na kakšen način je mogoče znižati vstopno temperaturo objekta, kako se zniža priključno moč, kakšni so ključni ukrepi. Seznanili smo jih, da bomo imeli delovno skupino, ki bo individualno obravnavala vsako etažno lastnino posebej. Na drugi strani imamo veliko primerov dobrih praks, veliko blokov, kjer so v preteklosti že sprejeli ukrepe, ima danes minimalne položnice. Na sestankih so se oglasili tudi takšni ljudje in povedali, da so zadovoljni, ker so ukrepali in danes takšnih težav nimajo.«
Če so dokazi, bomo ustrezno ukrepali
Na sobotnem drugem protestu Ljudske iniciative Velenje je padlo tudi precej obtožb, da v skupku občina-komunala-teš-vlada sedijo ljudje, ki strokovnih izrazov nočejo in ne želijo poznati oziroma jih izrabljajo, da ljudem pošiljajo višje položnice. Kako je to razumel župan, ko pa želi občina z milijonskim dodatkom pomagati tistim, ki jih je draginja prizadela?
»Gre za zlonamerne in zelo hude trditve, za katere bo treba pridobiti ustrezne dokaze in če jih imajo, potem naj z njimi gredo iskati kazensko odgovornost. Če imajo dokaze, lahko tudi mene o njih obvestijo. Dajem javno zagotovilo, da bom isti trenutek, ko bo to dokazano, ustrezno ukrepal in tudi sam kazensko preganjal ljudi, če so počeli, kar LIV govori.
Sam dvomim v to, ker so se vse insinuacije, ki so se pojavljale s strani teh ljudi, izkazale za domala neresnične. Ne trdim, da ne more biti KPV boljše vodeno in pozitivno vplivati tudi na položnice. A da nekdo namerno in zavestno škoduje ljudem, to so pa zelo hude in grde obtožbe,« je prepričan župan.
So v ozadju politični interesi?
Sestal se je tudi s predstavniki LIV, a na razgovorih do konkretnih dogovorov ni prišlo. Župan zato ocenjuje, da je interes njihovega delovanja nekje drugje kot v aktualni tematiki.
»Bojim se, da gre tudi za politična ozadja. Kakorkoli, vedno sem bil pripravljen na pogovore in sodelovanje. Navaja se veliko netočnih informacij, ki potem v javnosti sprožijo ogorčenje in žalosti me, da ljudje, preden gredo v javnost s takšnimi informacijami, ne gredo po tehtne argumente, sedejo skupaj s strokovnjaki in te trditve ali potrdijo ali ovržejo in šele nato gredo pred javnost. To ni pravi način sodelovanja in pri ljudeh to zbuja veliko mero nezadovoljstva, nezaupanja, tudi nestrpnosti in žalosti me, da so nekateri ubrali takšno pot komunikacije,« meni župan.
Za LIV se je postavil tudi Inštitut 8. marec. Dermol ta inštitut in druge nevladne organizacije razume kot borce za dobro ljudi, zato ga toliko bolj čudi, da podpirajo netočne informacije, ki jih pred predstavitvijo javnosti ne preverijo. »V našem primeru bi to lahko storili pri MO Velenje, KPV, ostalih deležnikih. Spoštujem mnenje Nike Kovač, se pa z njim ne strinjam in bomo del njenega mnenja demantirali, ker je njem prišlo do napačne interpretacije.«
Kako naprej? »KPV ima nalogo analizirati višino položnic za januar v smislu vseh sprejetih ukrepov. Podati je treba oceno, ali vsi ukrepi v zadostni meri pomagajo ljudem in če ne, je treba sprejeti dodatne. Napovedana delovna skupina bo analizirala podatke o porabi toplote, o tehničnih lastnostih posameznega objekta in na osnovi tega podatka bomo prišli do nabora ukrepov, ki jih lahko MO Velenje financira prek različnih razpisov.«