Knjiga Od imena do spomina, ki so jo predstavili v Velenju, je izjemno obsežna in celostna pregledna predstavitev ritualov, šeg in navad življenjskega kroga na Slovenskem
Velenje, 18. januarja – V Knjižnici Velenje so številnemu občinstvu predstavili novo poljudnostrokovno monografijo dr. Ambroža Kvartiča z naslovom Od imena do spomina, ki je izšla pri Mladinski knjigi. Z avtorjem se je pogovarjala Špela Poles, uvodoma je zbrane pozdravil Drago Martinšek, direktor Knjižnice Velenje, dogodek pa sta glasbeno pospremili flavtistka Agata Gojkošek in kitaristka Katja Klinc. Ob koncu so avtorju presenečenje pripravili pevci Mešanega pevskega zbora Gorenje pod vodstvom Katje Gruber, ki so uprizorili »flash mob« in zapeli pesem Domovina, za katero je besedilo napisal Ambrož Kvartič.
Vključeni so odlomki iz slovenskih leposlovnih besedil, spominskih zapisov in časopisov
Ambrož Kvartič je doktor etnologije in kulturne antropologije. Je asistent za folkloristiko in primerjalno mitologijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani ter radijski in televizijski napovedovalec na RTV Slovenija. Raziskuje sodobno pripovedno in pesemsko folkloro. Je tudi novinar, scenarist, mladinski pisatelj in glasbenik. Knjiga Od imena do spomina, ki so jo predstavili v Velenju, je izjemno obsežna in celostna pregledna predstavitev ritualov, šeg in navad življenjskega kroga na Slovenskem. Predstavlja raznolike mejnike na življenjski poti posameznika in s tem nagovarja vsakogar od nas, ki se bo v njej na marsikaterem koraku tudi prepoznal. Gre za klasično in obsežno temo v etnologiji in antropologiji, vendarle pa je v tej monografiji prvič na enem mestu obravnavano vse življenje, ne samo rojstvo, poroka in smrt, ampak tudi vmesni rituali: od verskih obredov (prvo obhajilo, birma …) in različnih iniciacij (v mladinske skupnosti, društva …) pa vse do osebnih praznikov (ambraham, upokojitev …). Predstavljeno je nastajanje in spreminjaje obrednih praks, ki so se sčasoma izgubile ali pa živijo še danes, ter to, kakšen je pomen teh praks za posameznika in skupnost. Strokovni pristop h knjigi je avtor nadgradil s tem, da je poleg številnega slikovnega gradiva vključil tudi odlomke iz slovenskih leposlovnih besedil, spominskih zapisov in časopisov ter celo nekaj anonimnih komentarjev z družbenih omrežij.
Dr. Kvartič pojasnil nekaj primerov ritualnih praks in sprememb
Na predstavitvi knjige v Velenju je bilo na pripovedno slikovit način pojasnjenih nekaj primerov ritualnih praks in sprememb: primerjava novejših, povezanih s še nerojenim otrokom (med njimi t. i. baby shower), ter starejših, izpred druge svetovne vojne, ko je bilo proslavljanje otrokovega rojstva in obdarovanje še nerojenega otroka tabu. Nekateri rituali, zlasti obredi sprejema v razne skupnosti, so lahko tudi brutalni. V zadnjem času so se razvili posebni rituali v zvezi s hišnimi ljubljenčki. Odprto je ostalo vprašanje, kaj se bo po zaprtju velenjskega premogovnika zgodilo z znamenitim skokom čez kožo, ki je pomemben del lokalne rudarske tradicije.