V Šoštanju je danes Boštjan Šefic, državni sekretar za obnovo po poplavah 2023, skupaj s svojo ekipo pripravil individualne pogovore s prebivalci, ki so bili v lanskih poplavah tako prizadeti, da mogoče ne bodo mogli več živeti v svojih domovih. Na tem seznamu je iz naše občine 10 objektov.
V uvodnem delu se je državni sekretar sestal z vodstvom Občine Šoštanj in predstavil, kako bodo potekale nadaljnje aktivnosti, v nadaljevanju pa je podobno predstavil še na skupnem sestanku s prebivalci. Še pred njim jih je nagovoril župan Občine Šoštanj Boris Goličnik, ki se je Boštjanu Šeficu in njegovim sodelavcem, pa tudi Vladi RS zahvalil za vso dosedanje opravljeno delo in pomoč pri odpravi posledic naravne nesreče, ki je tudi našo občino izjemno prizadela. Povedal je še, da je Občina imela sredi tedna sestanek z Direkcijo RS za vode (DRSV), na katerem so predstavili stopnjo ogroženosti naselja Pohrastnik in možne nadaljnje ukrepe. Končne izsledke strokovnih mnenj bodo v februarju posredovali še prebivalcem. Župan je ponovno poudaril, da so tako v Državni tehnični pisarni kot na DRSV zagotovili, da obravnavajo celotno območje – ne glede na to, kateri prebivalci so ali niso na prvem seznamu za preselitev. To je potrdil tudi državni sekretar, saj je dejal, da se bodo ti prvi seznami še spreminjali – lahko se bodo objekti dodali, nekateri pa tudi odstranili s teh seznamov.
»Namen je vsem pomagati maksimalno, kolikor se da – bodisi s protipoplavnimi ukrepi, v kolikor ti ne bodo zadostovali za zagotovitev varnosti, pa z alternativnimi rešitvami (novogradnje, preselitev na nove lokacije … « je uvodoma dejal Šefic. Pojasnil je, da po celotni Sloveniji opravljajo individualne pogovore, saj ima vsak prebivalec svoje specifike in na ta način lahko pridobijo njihova mnenja, želje in potrebe.
Predstavil je nadaljnje postopke in poudaril, da bo končna odločitev, kdo se mora preseliti in kdo ne, izključno v domeni stroke. Strokovne podlage bodo pripravili na DRSV, ki bo dopolnjeno s strani statikov, geologov in drugih strokovnjakov, kadar bo to potrebno, nato bo strokovno mnenje podala Državna tehnična pisarna. Tega bo pregledal še Svet Vlade Republike Slovenije za obnovo (SVRSO), ekipa strokovnjakov, ki jo vodi Marjan Pipenbaher, sestavljajo pa strokovnjaki s področja gradbeništva, geologije in arhitekture. Na podlagi končnega mnenja te ekipe, bo izdan sklep, ki bo tudi javno objavljen. Sledile bodo cenitve neodvisnih cenilcev, nato pa podpis pogodb. Prebivalci bodo imeli na voljo več možnosti, in sicer:
- plačilo odškodnine,
- izgradnja tipskega nadomestitvenega objekta,
- druga oblika nastanitve (stanovanja, dom starejših … ),
- vsak zase poišče objekt (država ga odkupi in prenese v lastništvo).
Individualni pogovori s prebivalci so zelo pomembni tudi zato, da bodo vedeli, kako naprej – koliko je potrebno zagotoviti zemljišč, nadomestnih gradenj, stanovanj in podobno.
Župan Boris Goličnik je dodal, da je Občina Šoštanj uveljavila predkupno pravico za območje pod Vilo Široko in pridobila zemljišče, na katerem je po obstoječem Občinskem podrobnem prostorskem načrtu (OPPN) predvidena gradnja 32 objektov. Območje je potrebno komunalno opremiti, nato se lahko prične gradnja.
Boštjan Šefic je še poudaril, da morajo biti vsi nadomestitveni objekti postavljeni na varnih lokacijah ter da se protipoplavni ukrepi pripravljajo na način, da je treba povečati odpornost do te mere, da bomo čim bolj varni pred nadaljnjimi vremenskimi ekstremi, ki se nam vsekakor obetajo. V lanskem letu je bilo v Sloveniji poleg avgustovskih poplav še pet naravnih nesreč, ki jih malokrat omenjamo.
Sledili so individualni pogovori s prebivalci.