8. decembra 2023 so uspešno opravili preizkus znanja in kot prvi pridobili certifikat o usposobljenosti za inštalaterje fotovoltaike. Skupaj z nosilcema usposabljanja Medpodjetniškim izobraževalnim centrom in Mednarodnim centrom za prenos znanja ter v sodelovanju s poslovnimi partnerji so postavili sodobni testni poligon za izvajanje praktičnega izobraževanja inštalaterjev fotovoltaike.
Družba HTZ Velenje, I. P., d. o. o. je skupaj z nosilcema usposabljanja Medpodjetniškim izobraževalnim centrom in Mednarodnim centrom za prenos znanja ter v sodelovanju s poslovnimi partnerji postavila sodobni testni poligon za izvajanje praktičnega izobraževanja inštalaterjev fotovoltaike. Na sodobnem poligonu – opremljenim s hibridno sončno elektrarno z baterijskim sistemom, z naprednim sistemom za nadzor in upravljanja z električno energijo ter aktivnimi porabniki – se bodo strokovno izpopolnjevali monterji in inštalaterji fotovoltaike. Zaposleni v HTZ Velenje so s projektom ponovno dokazali, da imajo na področju fotovoltaike ogromno znanja in izkušenj ter da tudi na takšen način želijo prispevati in dvigniti raven znanja ter usposobljenosti ostalih inštalaterjev.
»HTZ Velenje je s svojim programom fotovoltaike na trgu prisoten že več kot 18 let. S svojim znanjem in izkušnjami smo pripomogli k temu, da se bodo na sodobnem poligonu za inštalaterje lahko poleg naših zaposlenih izobraževali tudi vsi na novozaposleni, ki bodo v prihodnje iskali priložnosti in karierni razvoj na področju zelenih tehnologij, kot tudi ostali inštalaterji fotovoltaike širše v regiji ter od drugod v Sloveniji,« je povedal generalni direktor družbe HTZ Velenje mag. Damijan Kanduti.
Direktiva Evropske komisije 2009/28/ES o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov zahteva, da ima vsaka država članica Evropske unije vzpostavljen obvezni sistem usposabljanja, preizkusa znanja in obnavljanja znanja inštalaterjev proizvodnih naprav na obnovljive vire energije. Slovenija je to uredila v Energetskem zakonu, 359. členu, usposabljanje inštalaterjev naprav na obnovljive vire energije, podrobneje pa je pogoje opredelila v Pravilniku o strokovnem usposabljanju inštalaterjev naprav na obnovljive vire energije. Inštalaterji si morajo za zagotavljanje pravilnega in učinkovitega delovanja naprav in sistemov na obnovljive vire energije zagotoviti minimalno strokovno usposobljenost za svoje delo. Z vključitvijo v razpisano strokovno izobraževanje si lahko inštalaterji zagotovijo pogoj minimalne strokovne usposobljenosti za inštalaterja proizvodnih naprav na sončno energijo.