Tako pravi pisateljica Desa Muck v svoji novi publikaciji Blazno resno o HPV, ki jo je predstavila javnosti v začetku septembra na Onkološkem inštitutu Ljubljana medijem in strokovnjakom, ki se vsakodnevno srečujejo s posledicami okužbe s HPV. Zveza slovenskih društev za boj proti raku jo je namreč letos povabila k sodelovanju pri ozaveščanju o hudih posledicah, ki jih lahko povzroči okužba s HPV. V sodelovanju s strokovnjaki je nastala poučna publikacija, s katero avtorica na svoj hudomušen in svojevrsten način nagovori predvsem starše, ki morajo ob začetku šolskega leta sprejeti odločitev glede cepljenja proti HPV v šestem razredu osnovne šole.
Z okužbo s HPV povezani številni raki
Strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana izr. prof. dr. Irena Oblak, dr. med.: »V šolskem letu 2021/22 smo v Sloveniji zabeležili najnižjo precepljenost deklet od uvedbe programa cepljenja proti HPV v Sloveniji. To skrb zbujajoče dejstvo nas opominja, kako nujno je stalno ozaveščanje o pomenu cepljenja proti HPV, za dosego visoke precepljenosti pa je ključno sodelovanje šolskih zdravnikov, pediatrov in ostalih zdravnikov skupaj s starši, mladostniki in učitelji. Slovenska onkološka stroka podpira cepljenje proti HPV, saj bomo s tem preprečili nastanek številnih rakov, ki so povezani s to okužbo.«
Doc. dr. Nina Jančar, dr. med., spec. ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike UKC Ljubljana: »S pomočjo presejalnega programa ZORA smo v Sloveniji uspeli znižati pojavnost raka materničnega vratu na zavidljivo raven, in sicer na račun zgodnjega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb materničnega vratu, ki bi jih s cepljenjem proti HPV lahko v veliki meri preprečili. Vsako leto zdravimo preko 1.500 mladih žensk zaradi predrakavih sprememb. Poleg strahu in psihičnih težav, ki jih mladim ženskam prinašajo slabi izvidi brisov materničnega vratu in kirurško zdravljenje, imajo ti posegi tudi resne posledice, saj povišajo tveganje za prezgodnji porod. Prav tako se še ni zmanjšalo pojavljanje genitalnih bradavic. Zadnjih nekaj let vstopajo v presejalni program ženske, ki so že imele na voljo preventivno cepljenje proti HPV. Žal mi je prav za vsako žensko, ki jo zdaj srečam v kolposkopski ambulanti in mi pove, da ni bila cepljena proti HPV, saj sta njena starša takrat menila, da je to nepotrebno. Verjamem, da nam bo s skupnimi močmi in s pomočjo knjižice Blazno resno o HPV uspelo, da se to ne bo več dogajalo.«
Publikacija Blazno resno o HPV je objavljena na spletni strani www.blaznoresno.si