Pirotehnična sredstva onesnažujejo okolje in povzročajo stiske pri živalih in tudi pri ljudeh, zato MO Velenje občane poziva, naj se odpovejo nakupu pirotehničnih sredstev, izvajanju ognjemetov ter uporabi morebitne druge pirotehnike. Lani na območju občine niso zabeležili nobene hude nesreče s pirotehniko, v preteklih letih pa, zato uporabo resnično odsvetujejo.
Sosvet za izboljšanje varnosti občanov Mestne občine Velenje in Policijska postaja Velenje pozivata vse starše in skrbnike, naj z opozarjanjem na nevarnosti in z lastnim zgledom pripomorejo k preprečevanju in zmanjševanju posledic neprimerne uporabe pirotehničnih sredstev. Čeprav je pirotehnika namenjena zabavi, so lahko posledice nepravilne uporabe različne poškodbe, tudi hujše, največkrat pa so žrtve otroci.
Uporaba je zelo nevarna …
Pirotehnični izdelek je vsak izdelek, ki vsebuje eksplozivne snovi, pirotehnične snovi ali eksplozivno mešanico snovi, ki proizvajajo toploto, svetlobo, zvok, plin ali dim ali kombinacijo takih učinkov, ki so posledica eksotermnih kemičnih reakcij. Uporaba pirotehničnih izdelkov je lahko zelo nevarna. Vsak pirotehnični izdelek mora biti označen v slovenskem jeziku in mora vsebovati navodila za varno uporabo.
Pomembno je, da so pirotehnični izdelki kupljeni pri pooblaščenih trgovcih, ki so strokovno usposobljeni za tovrstno prodajo in kupcu lahko primerno svetujejo. Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih prepoveduje prodajo, posest in uporabo pirotehničnih izdelkov kategorije F2, katerih glavni učinek je pok. To so predvsem petarde. Globa za kršitelje je od 400 do 1.200 evrov. Prodaja pirotehničnih izdelkov kategorije F1 je dovoljena le od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena samo v času od 26. decembra do vključno 1. januarja.
Poleg tega je prodaja in uporaba pirotehničnih sredstev osebam, ki so mlajše od 14 oziroma 16 let in ki niso v spremstvu staršev, prepovedana. Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorij F1 in F2 je prepovedana v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, kjer potekajo javni shodi ali javne prireditve. Prepovedana je tudi predelava pirotehničnih sredstev zaradi povečanja njihovega učinka, uporaba v drugih predmetih in lastna izdelava pirotehničnih izdelkov ali zmesi, saj lahko pride do poškodb (predvsem rok, oči in obraza) ter do opeklin.
… in onesnažuje okolje
Ognjemeti, petarde in iskrice povzročajo tudi veliko onesnaženost ozračja z delci ter predstavljajo tveganje za zdravje vseh nas. Pri eksploziji se namreč sprostijo snovi, ki zastrupljajo ozračje in povzročajo kratkotrajno izjemno povišane koncentracije onesnaževal. Če ni padavin, lahko ti delci lebdijo v zraku več kot en teden. Tudi ko se že posedejo, se lahko ponovno vrnejo v ozračje zaradi cestnega prometa ali vetra. Ko padavine delce sperejo iz ozračja in tal, lahko ti onesnažijo površinske vode in podtalnico.
Na Agenciji Republike Slovenije za okolje ugotavljajo, da koncentracije delcev v ozračju vsako leto na prehodu v novo leto večkrat presežejo dovoljeno dnevno mejo onesnaženosti za delce z velikostmi pod 10 mikrometrov PM10 (50 μg/m3), ki jo določa evropska zakonodaja. Merilne postaje niso postavljene v bližini prireditvenih prostorov v mestih, kar pomeni, da so koncentracije onesnaževal na lokacijah prireditev veliko večje. Izpostavljenost izpustom onesnaževal, ki jih povzroča ognjemet, lahko sproži tudi težji astmatični napad. Drobni delci, ki vsebujejo kovine, povzročajo vnetje dihalnih poti in pljuč tudi pri sicer zdravih ljudeh.