Pelo in igralo 140 gasilk in gasilcev iz vse Slovenije

Po 30 letih je bilo PGD Lokovica spet prireditelj vseslovenskega gasilskega petja v domači občini.
Naš čas

Po 30 letih gasilci PGD Lokovica priredili 41. srečanje gasilskih pevskih zborov

Šoštanj, 24. maja – Tradicija, da Gasilska zveza Slovenije (GZS) povezuje ljudi v svojih vrstah in kulturnem delovanju, se nadaljuje tudi s tem, ko že 41 let prireja srečanja gasilskih pevskih zborov in skupin ter gasilskih godb iz vse Slovenije. Pred 30 leti, 6. maja 1995, so v organizaciji PGD Lokovica takšno srečanje priredili prvič, letos 24. maja pa so bili v OŠ KD Kajuh že drugič organizatorji veličastnega pevsko-glasbenega dogodka.

Na gasilsko pevsko revijo je prišlo 12 zborov in skupin ter gasilska pihalna godba mladih glasbenikov. Srečanje se je pričelo z nastopom združenih pevskih zborov z gasilsko himno, ki je dvignila vzdušje ter spodbudila gostitelje in gostujoče k pozdravnim nagovorom. »V vrste gasilcev naj vstopi vsak, da čuvamo ljudsko  imetje …«, avtorja Ivana Krpača st., je kot ob gasilski intervenciji pognala pevski adrenalin. Glasbenike in maloštevilne druge obiskovalce so pozdravili voditelj, vsestranski glasbenik Boštjan Dremol, predsednik PGD Lokovica Armin Lambizer in namestnica predsednika GZ Slovenije Janja Kramer Stajnko, ki je kot soorganizatorica spregovorila o pomenu kulture, petja in glasbe v vrstah gasilcev, kar pomeni druženje, povezovanje in pomemben del gasilske tradicije. Ob tem je v imenu GZS izrekla tudi priznanje za dosedanje in tokratno organizacijo prireditev ter poklon vsem vodjem zborov, številnim pevcem in glasbenikom, ki prepevajo in igrajo v organiziranih skupinah, zborih in pihalnih godbah po vsej Sloveniji.
Armin Lambizer je predstavil delovanje in številne oblike kulturne dejavnosti društva in izrazil zadovoljstvo, da so s tem prispevali k ohranjanju kulturne dediščine in tradicije. Predsednik GZ ŠD in podžupan Občine Šoštanj Boris Lambizer pa je predstavil zvezo plemenitih gasilcev, ki so pomemben del vsake skupnosti tako v Sloveniji kot še posebej v Šaleški dolini.

V veliki svetli avli Kajuhove šole je bila nato na vrsti pesem, sem in tja spremljana s harmoniko in starimi napevi. Tudi starejšim, gasilskim veteranom so pesmi lepo zvenele. Mladenke v gasilskih uniformah so osvežile pevsko sceno in ne nazadnje so mladi glasbeniki ob dirigentu Matjažu Gračnerju vrezali glasbeno stvaritev Juventus. Kalobška godba in godba z Vrha nad Laškim sta podčrtali naslovno prireditev, preden je voditelj Dermol napovedal Čebelarja v izvedbi združenih moških gasilskih pevskih zborov ter nato še Rožmarin združenih mešanih in ženskih pevskih zborov. Petje je dvignilo zanos, odprlo duše, nekaj glasbenikov je barvito podprlo tudi skupinski nastop vseh zborov, ko sta zazveneli Tam dol na ravnem polju in Slovenija, od kod lepote tvoje. Nevidni zastor je nato padel za leto dni, do 42. srečanja.