Pod okriljem kulturnega društva Studia Mozaik je potekal projekt Šaleška filmoteka, ki ga je vodil priznani lokalni filmski ustvarjalec. V ospredju dogodka je bila retrospektiva njegovega ustvarjanja. »Predstavil sem filme, ki so zaznamovali mojo pot. Med njimi je tudi Kletka, film iz mojih zgodnjih dni, ki ima v mojem srcu posebno mesto. Sčasoma sem svoj opus razširil z drugimi deli, ki so odigrala ključno vlogo na moji življenjski in ustvarjalni poti,« pravi Čonkaš. »Pri snovanju programa sem se zanašal predvsem na lastne občutke in intuicijo.«
Kaj žene ustvarjalca v svet filmske umetnosti?
»V zgodnjih delih sem iskal smisel življenja in raziskoval globlje bivanjske vrednote. Z leti sem spoznal, da je moje iskanje odgovorov postalo stalnica. Ob stiku z različnimi ljudmi in novimi idejami sem iskal smisel in pomen svojega ustvarjanja.« In odziv občinstva? »Na predstavitvi je bila različna publika, vsak s svojo edinstveno perspektivo. V neformalnih pogovorih po predstavitvi so nekateri delili spomine na pretekle čase o Velenju, drugi so bili fascinirani nad mojim zadnjim filmom o poplavah v kraju, kjer živim. Vsak film je pustil svoj pečat, a vsi so se strinjali: film mora nekaj povedati. In moji filmi to nedvomno so.«
Mladi imajo neizmerno energijo in strast
Ko govori o prihodnosti Šaleške filmoteke, je Tomo Čonkaš optimističen. Njegova želja je, da projekt Šaleška filmoteka ne ostane zgolj občasno početje. »Naslednje leto že načrtujemo številne predstavitve filmskih avtorjev iz Šaleške doline in različne filmske dogodke. To bo terjalo veliko energije, a sem prepričan, da je vredno,« pravi. Vprašanje tematike je vedno aktualno. Priznava, da se ta s časom spreminja: »Ko sem bil mlajši, so me zanimale drugačne teme. Danes so bolj izdelane, bolj določene. V svojem trenutnem sodelovanju z mladimi filmskimi ustvarjalci zaznavam njihovo neizmerno energijo in strast. Očitno je, da so polni žara in iskanja svojega izraza. Medtem ko se vsebine razlikujejo glede na generacijo, pa opažam skupen trend v sodobnih medijih. Mladi ustvarjalci danes težijo h krajšim, bolj neposrednim in vizualno privlačnim delom. Morda se manj poglobijo v dolgotrajno načrtovanje in razvoj kompleksnih zgodb, a njihova dela še vedno nosijo srčiko in bistvo sporočila.«