Tokrat nas je ob vstopu v Galerijo Velenje presenetil vonj po premogu. Kustos Matic Veler je ob odprtju tokratne razstave Ideološka sestavljanka povedal, da sta velik kup premoga in njegov vonj stičišče in tretja dimenzija razstave kitajsko-slovenske umetnice Huiqin Wang, ki je leta 1983 sodelovala na grafičnem bienalu v Ljubljani in se odločila, da bo ostala v Sloveniji.
»Koncept razstave je zasnovan kot razmislek o tem, kaj puščamo za sabo in kam stremimo. Njena razstava je navdihnjena z ideologijami identitete in svobode. Huiqin Wang je izjemna umetnica, ki nam s svojim delom omogoča vpogled v kompleksnost sveta, v katerem živimo, in nas spodbuja k razmišljanju o prepletenosti kulture, zgodovine in o tem, kaj pomeni biti človek v kontekstu ideologije.«
»Njena dela smo razporedili po prostorih naše galerije, vsak del pa nas vodi skozi različne vidike njene umetnosti. V spodnjem delu galerije nas njena dela soočajo z vprašanji o delavcih, časti in oblasti ter otrocih socializma, ki so bili podvrženi ideološkemu vplivu. Razstava nas spodbuja, da razmišljamo o tem, kako so se ideologije izražale v vsakdanjem življenju in kako so oblikovale posameznika. V zgornjem delu galerije pa so razstavljena dela, ki gledalca preselijo v svet voditeljev, Tita in Maa Cetunga. Slike prikazujejo njuno vsakdanje življenje in obveznosti.«
Velenje – Tito in premog
Umetnica Huiqin Wank, ki po dolgih letih dela in ustvarjanja v Sloveniji govori slovensko, je povedala, da je energijo in navdih za to razstavo črpala iz prav posebnega dogodka v svoji mladosti na Kitajskem. »Spomnim se obiska Tita na Kitajskem. Takrat smo spoznali drugačen socialističen sistem od našega, tistega, ki ste ga imeli v Jugoslaviji. Navdušila me je raznolikost, a hkrati podobnost sistema.« Razstavo je začela ustvarjati pred 15 leti in je vesela, da jo lahko prvič predstavi prav v Velenju, saj črno-bela barva z barvnimi detajli odlično sovpada s premogom. »Velenje je tudi povezano s Titom, imate velik spomenik in zdelo se mi je res super, da razstavo predstavimo tu.«
Razstava bo na ogled do 25. novembra, pripravljajo pa tudi pogovor in druženje z umetnico ter strokovno vodenje po razstavi. V sklopu razstave 15. novembra pripravljajo poseben performans z dramskim igralcem Markom Mandičem, ki bo na svojevrsten način uprizoril pobeg pred družbenimi normami in pot v svobodo.