Šaleška danes

Danes brezplačna pravna pomoč

Odvetniška zbornica Slovenije bo danes (16. decembra) že desetič pripravila dan odvetniške pravne pomoči pro bono. Letošnji dogodek bo zaradi izrednih razmer potekal sicer nekoliko drugače, odvetniki bodo brezplačno pravno pomoč nudili po telefonu, preko elektronske pošte ali preko videokonference, zainteresirani pa se morajo predhodno najaviti. Seznam sodelujočih odvetnikov in njihove kontaktne informacije je mogoče najti na povezavi https://www.odv-zb.si/predstavitev/dan-odvetniske-pravne-pomoci-pro-bono-16-12-2020. Odvetniki s tradicionalnim dnevom pravne pomoči pro bono sicer zaznamujejo svoj praznik, ko je stanovska zbornica iz deželne postala nacionalna.

Množično testiranje že naslednji teden

V ponedeljek je bilo opravljenih 5634 testov ter potrjeno 1524 koronavirusnih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 27,05-odstoten,umrlo pa je 44 oseb s covidom-19. V bolnišnicah se je zdravilo 1284 covidnih bolnikov, intenzivno nego so potrebovali 204, iz bolnišnica pa so jih odpustili 127. Kot kažejo podatki covid-19.alpaka.si sledilnika je bilo v Saša regiji včeraj v Velenju 17 okužb, v Šoštanju 2, v Šmartnem ob Paki, Mozirju in v Lučah pa po en primer okužbe. V nam bližnjih občinah pa so bile v Črni na Koroškem ugotovljene 4 okužbe, prav toliko tudi v Mežici in na Prevaljah, na Ravnah na Koroškem 6, v Dravogradu 3, v Slovenj Gradcu 2, v Vitanju 4, v Vojniku 1, v Celju 3, v Žalcu 6, na Polzeli 13, na Vranskem 1, v Preboldu 3 in na Taboru 1 okužba. Sedemdnevno povprečje števila potrjenih okužb po vladnih podatkih znaša 1496, 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev pa je 984. V Sloveniji so doslej skupaj potrdili več kot 98.000 okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 2151 oseb s covidom-19. Množično testiranje najprej v Ljubljani Kot pravi minister Gantar, je eden od ključnih ukrepov za omejevanje epidemije tudi hitro odkrivanje okužb. “Hitri testi so zato smiselni, seveda ob upoštevanju vseh omejitev, zato jih je treba večkrat ponavljati,” je pojasnil. Hitro testiranje  navedbah že izvajajo v številnih slovenskih podjetjih (tudi v Saša regiji), uvedeno pa je bilo tudi v zdravstvenih organizacijah in socialnovarstvenih zavodih. Poskusno množično testiranje splošnega prebivalstva se bo po Gantarjevi napovedi začelo izvajati že naslednji teden, najprej na območju Ljubljane. Testiranje bo prostovoljno, potrebna bo zdravstvena izkaznica. Minister za zdravje Tomaž Gantar je napovedal, da bodo predloge ukrepov za prazničen čas za obravnavo na vladi pripravili do srede. Gantar sicer zagovarja popolno zaprtje države za ta čas, ko bi bilo to s stališča gospodarstva tudi “najmanj škodljivo”.

Je sosežig res nevaren?

Šoštanj – Kot na svojih spletnih straneh poroča občina Šoštanj, je recenzija poročila o vplivih na okolje zaradi načrtovanega sosežiga nenevarnih odpadkov v Teš, ki jo je naročila  občina, pokazala, da se bo s sosežigom z izpusti povečal obremenitev okolja s težkimi kovinami in drugimi onesnaževali, poslabšala kakovost zraka in tal ter da bo sosežig negativno vplival na zdravje ljudi. Kot je razvidno iz recenzije, ki jo je izdelal Inštitut za okolje in prostor iz Celja, objavljena pa je na spletnih straneh šoštanjske občine, je gorivo pridobljeno iz nenevarnih odpadkov (SRF) primerno za sežigalnice, čemur pa Teš ni namenjen. Po oceni omenjenega inštituta se bo emisija ogljikovega dioksida pri sosežigu zmanjšala, vendar pa ni upoštevana emisija ogljikovega dioksida iz tovornjakov, saj se še ne ve, na katero lokacijo bodo vozili odpadke in kdo bo njihov dobavitelj. Delno nadomeščanje lignita z gorivom SRF po navedbah inštituta ne bo bistveno podaljšalo čas obratovanja Premogovnika Velenje, bo pa poslabšalo kakovost okolja. Več podatkov na spletni strani Občina Šoštanj (sostanj.si) V Tešu pravijo, da bodo študijo lahko komentirali  šele potem, ko jo skupaj z izdelovalci poročila o presoji vplivov na okolje temeljito preučijo. Ob tem bodo upoštevali vsa stališča, ki so argumentirana in strokovno podkrepljena.

Jutri začasna omilitev ukrepov

V osrednjeslovenski, goriški, obalno-kraški in gorenjski statistični regiji bo uporabnikom aplikacije #Ostanizdrav od torka do 23. decembra 2020 dovoljeno gibanje zunaj občine prebivališča. V teh regijah se odpirajo tudi trgovine z obleko, obutvijo in športno opremo ter avtosaloni. Še vedno pa tudi v teh regijah veljajo ostale omejitve, torej omejitev gibanja med 21. in 6. uro ter popolna prepoved zbiranja. Javni potniški promet se bo izvajal skladno s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kar med drugim pomeni največ polovično zapolnitev kapacitet vozila. S krožno kabinskimi žičnicami, vlečnicami in sedežnicami pa bo dovoljen prevoz za največ eno osebo ali člane istega gospodinjstva.