Letos se je 20. maja, že osmič, po vsem svetu pozornost še posebej usmerila na čebele in druge opraševalce. Leta 2017 je namreč Generalna skupščina OZN 20. maj razglasila za svetovni dan čebel. Slovensko pobudo je takrat podpiralo 115 držav, razglasitev svetovnega dne čebel pa je uspeh Slovenije kot celote, več vladnih in nevladnih institucij ter diplomacije. Razglasitev predstavlja simbolno zmago – priznanje, da so čebele ogrožene, obenem pa je tudi obveznost. Zavedanje, kako pomembno je varovanje čebel in drugih opraševalcev, mora doseči slehernega posameznika.
Predsednik čebelarske družine Vinska Gora je Aleksander Osetič. Sosedu čebelarju je pri čebelarskih opravilih rad pomagal že v rani mladosti, ko je sosed preminil, pa se je tudi sam nehal ukvarjati s čebelami. Čebelarstvo se je v njegov vsakdan vrnilo, ko je sin šel v osnovno šolo in se vključil v čebelarski krožek. Takrat so doma postavili tudi čebelnjak in tako se je začela tudi Osetičeva čebelarska zgodba. »Trudim se, kolikor se da, eno leto je boljše, drugo slabše, veliko je odvisno od narave, nekaj pa tudi od nas – čebelarjev, včasih narediš tudi kakšno napako in se to v čebelnjaku tudi takoj pozna.«
Spomladi v čebelnjaku najbolj živahno
»Pri čebelarstvu je spomladanski del opravil najbolj živahen, od aprila do junija je najbolj pestro, predvsem ker ima ta naša kranjska sivka izredno bujen razvoj. Teorija uči, da lahko čebelja matica izleže tudi do 2.000 jajčk na dan, to pa pomeni, da se čebelja družina širi izredno hitro. Zato moraš biti v tem času še posebej prisoten, da čebelam narediš dovolj prostora in jim nudiš vse možnosti za bujni razvoj. Za čebelarje je zelo pomembno vreme, dežja mora biti v pravem razmerju, toplo vreme in vročina čebelam tudi ne prijata, najboljše vreme je zmerno, da lahko čebele nabirajo cvetni prah in medičino.«
...