50. obletnica porušenja cerkve sv. Mihaela v Družmirju

Cerkev sv. Mihaela okoli leta 1970
Muzej Velenje

3. marca letos je minilo 50 let, odkar je bila porušena cerkev sv. Mihaela v Družmirju. Cerkev se po najstarejših podatkih omenja že leta 1261. Bila je to podružnična cerkev, ki je imela svojega stalnega duhovnika – vikarja, podrejenega škalskemu župniku. Spadala je pod škalsko župnijo, ki je takrat zajemala tudi območje Šoštanja.

V prvotni obliki bi naj bila zgrajena v gotskem slogu, kasneje pa je bila zaradi turške nevarnosti obdana z obzidjem in stolpi. Sredi 16. stoletja pa je že imela funkcijo župnijske cerkve z devetimi podružnicami: v Šoštanju, Skornem, sv. Florjanu, Topolšici, Zavodnju, Šentvidu, Ravnah, sv. Lenartu in Gaberkah.

Cerkev je bila v kasnejših stoletjih z naknadnimi dozidavami večkrat dvignjena in povečana, njena končna zunanja podoba pa je bila iz leta 1735. Glavni oltar sv. Mihaela, ki se danes nahaja v na novo zgrajeni župnijski cerkvi, je bil postavljen l. 1748. Da bi pridobili več prostora, so leta 1920 so podrli dva stranska oltarja in razširili prehod iz ladje v prezbiterij.

Treba se bo seliti …

Konec 60. let je bilo v lokalnih medijih objavljeno, da je za območje, na katerem se nahaja cerkev in tudi pokopališče, predvideno ugrezanje. Nekaj let kasneje so bili prebivalci Družmirja in pa seveda vodstvo župnije s strani premogovnika obveščeni, da se bo treba začeti seliti na druge lokacije, saj je zaradi odkopavanja premoga pretila velika nevarnost ugrezanja tal. V letih 1968 – 1974 so izvedli prekopavanje grobov iz starega družmirskega pokopališča na novo lokacijo – pokopališče v Podkraju.

Zadnje bogoslužje 30. junija 1974

Zaradi intenzivnega odkopavanja premoga so se na zgradbi cerkve začele pojavljati vedno večje razpoke in vodstvo premogovnika je obvestilo šoštanjskega župnika, da cerkev v Družmirju ni več primerna za izvajanje cerkvenih obredov. Zadnje bogoslužje je tako potekalo 30. junija 1974.
Župnija je sama organizirala praznjenje cerkve, ki je bilo zaključeno do pomladi 1975, ko so farani iz cerkve umaknili vse, kar je bilo možno in imelo večjo vrednost. Nato pa je bila cerkev 3. marca 1975 z miniranjem porušena. Porušene so bile seveda tudi vse ostale župnijske zgradbe. Nadomestna cerkev je bila zgrajena v Skornem pri Šoštanju. Redno so se začele cerkvene aktivnosti v novi cerkvi izvajati 17. aprila 1977.
⏪  Rušenje cerkve sv. Mihaela 4. marca 1975 (preslikava, hrani: fototeka Muzeja Velenje).