Praznik plavanja – združitev športa in prijateljstva

Šport presega meje
Naš čas

Poudarek ni le na rezultatih in številkah – Otroci s posebnimi potrebami pogosto pogrešajo prijateljstva izven šole

Velenje, 19. aprila – Bazen Velenje je gostil dva izjemna plavalna dogodka – 36. Mariničev memorial in 12. Para Swimming Open Velenje 2025, v sklopu katerega je potekalo tudi državno prvenstvo v paraplavanju za mlajše od 19 let. Dopoldanski del plavalnega dneva je pripadel že tradicionalnemu Mariničevemu memorialu, ki je tudi letos v Velenje privabil več kot 200 plavalcev iz vse Slovenije. Gre za pomemben dogodek za Plavalni klub Velenje, ki s tem ohranja tradicijo in športno odličnost domačega okolja. Popoldne je sledilo državno in mednarodno prvenstvo v paraplavanju, ki je prineslo še dodatno športno energijo, navdih in čustva.

Poseben poudarek vključenosti

Kot je povedala Katarina Praznik, športna pedagoginja, trenerka plavanja in ustanoviteljica Plavalne skupine Delfinčki, se je v Velenju zbralo več kot 70 paraplavalcev iz Slovenije, Hrvaške in Bosne, ki so skupaj opravili več kot 100 štartov. Dogodek pa je letos še posebej poudarjal vključenost. Med najmlajšimi paraplavalci je potekalo tudi državno prvenstvo U19, obenem pa so obiskovalci lahko spremljali plavalne štafete Unified Champions school, ki potekajo v sodelovanju s Specialno olimpijado Slovenije.
Namen teh štafet je spodbujanje vključevanja otrok z motnjami v duševnem razvoju v športno okolje ter povezovanje z vrstniki iz rednih šol. Projekt združuje šole iz vse Slovenije – sodelovali so Druga gimnazija Maribor, Center Gustava Šiliha Maribor, Srednja zdravstvena šola Slovenj Gradec in Tretja osnovna šola Slovenj Gradec.
»Ponosni smo, da s projektom dokazujemo, kako pomembno je graditi mostove med otroki različnih zmožnosti, ne le v športu, ampak tudi na drugih življenjskih področjih. Otroci s posebnimi potrebami pogosto pogrešajo prijateljstva izven šole. Šport je ena najlepših poti za povezovanje, sprejemanje in rast vseh vključenih,« je poudarila Katarina Praznik. Cilj projekta je, da se takšna inkluzivna praksa razširi tudi na druge športe in šolska okolja po Sloveniji.

Ključno vlogo imajo tudi trenerji

»Ves čas nas je premalo, a smo veseli, da smo v okviru Plavalne zveze Slovenije v zadnjem obdobju usposobili več kot 20 novih trenerjev, ki bodo lahko pripomogli k razvoju paraplavalnih skupin po vsej Sloveniji,« pravi Praznikova in izpostavlja, da ni potrebe po ločenih klubih za otroke s posebnimi potrebami – ti lahko povsem enakovredno trenirajo z vrstniki v plavalnih klubih. Lep primer vključevanja je Plavalni klub Radovljica, v okviru katerega danes trenira že več kot 30 otrok s posebnimi potrebami.
Tudi Plavalni klub Velenje, v okviru katerega deluje plavalna skupina Delfinčki, se lahko pohvali z odličnimi rezultati – tako na področju parašporta kot tudi v tekmovalnem plavanju. »Zelo smo ponosni na naše delo in športnike in se že veselimo 20-letnice skupine Delfinčki, ki jo bomo prihodnje leto obeležili s posebnim dogodkom. Pripravljamo nekaj res lepega – še boljšega kot doslej,« zaključi Katarina Praznik, ponosna na ekipo – »na trenerje, sodnike, prostovoljce – brez njih takšnega dneva ne bi bilo.« Ob tem je posebej izpostavila tudi vse, ki sodelujejo pri paraplavalnih tekmah: »Za mnoge je to velik izziv in hkrati navdih. Vsako leto so boljši, bolj samozavestni in srčno predani svojemu delu. Zadovoljna sem, da smo tudi letos uspešno zaključili to izjemno plavalno zgodbo.«