Odobreni projekti – češnjice na torti

S srečanja
Zavod Savinja

Upravni odbor Las-a Zgornje Savinjske in Šaleške doline prižgal zeleno luč za izvedbo projektov

Na prvi javni poziv Las-a Zgornje Savinjske in Šaleške doline je prispelo 20 projektnih predlogov za izvajanje Strategije lokalnega razvoja Las v programskem obdobju do leta 2027. Petčlanska komisija jih je pred nedavnim pregledala in izbrala, člani upravnega odbora pa potrdili tiste, ki se lahko nadejajo sofinanciranja iz sredstev evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in evropskega sklada za regionalni razvoj. Iz obeh virov je skupaj na voljo dober milijon evrov.

Od 18 dobilo zeleno luč 14 projektov

Po besedah Ivice Orešnik, direktorice zavoda Savinja, Zavoda za razvoj podeželja in turizma – vodilnega partnerja omenjenega Las-a vseh na razpis prispelih vlog niso odobrili, ker za vse ni bilo dovolj denarja. Prav tako sta dve prijaviteljici že pred postopkom ocenjevanja od namer odstopili.
»Prispelo je 18 vlog in zeleno luč so dobili trije tako imenovani mali projekti (možnost so slednji dobili tokrat prvič) in prijavitelji se lahko nadejajo do 10 tisoč evrov sofinanciranja, prijavitelji 11 večjih projektov pa se lahko nadejajo sofinanciranja v višini do 100 tisoč evrov.« Sogovornica je zagotovila, da bodo vsebine potrjenih projektov izvajali v vseh 10 občinah Saša regije, kot prijaviteljic pa na seznamu ni občin Šoštanj in Šmartno ob Paki. Obe sta odstopili že pred ocenjevanjem projektov.

Partnerstvo, inovativnost  …

Merila pri ocenjevanju so bila, tako Orešnikova, določena že pri razpisu. Največ točk so prijaviteljem »prinesli« projekti, ki so pri izvedbi vključevali partnerstvo, pomembno vlogo pa sta imeli še inovativnost in dodana vrednost podeželju. Na vprašanje, česa se lahko nadejajo v okolju regije Saša z odobrenimi projekti, je Ivica Orešnik odgovorila, da vsi stremijo k varovanju in ohranjanju okolja na posreden ali neposreden način.
»Vsebine so zelo luštne in lahko bi jih označila kot češnjice na torti. Če omenim nekatere, potem naj povem, da v občini Velenje snujejo učni čebelnjak, Šaleška dolina bo pridobila blagovno znamko na področju kulinarike, Kmetijska zadruga Šaleške doline bo posodobila svoj digitalni pristop pri prebiranju sadja, kar bo imelo veliko dodano vrednost pri predelavi sadja. Izšli bosta dve knjigi za celotno področje regije Saša, v občinah Zgornje Savinjske doline bodo (razen v občini Mozirje) nadaljevali s projektom brezplačnih prevozov občanov iz ranljivih skupin, ki nimajo možnosti prevozov v urbana središča, v bolnišnice in podobno.
Med malimi projekti pa naj omenim projekt nosilke dopolnilne dejavnosti, ki bo s sredstvi sofinanciranja lažje posodobila svojo kuhinjo za povečanje dejavnosti izdelave testenin in podobno.«

Nekateri prijavitelji bodo k izvedbi izbranih projektov pristopili že letos, glavnina to namerava prihodnje leto, nekateri pa se bodo zavlekli še v leto 2027. »Zelo se veselimo projektov, ki v okolje regije Saša prinašajo luštne podeželske vsebine,« je še dejala Ivica Orešnik.