Kot pravijo na Občini Šoštanj do prejema sklepa ARSO (uradno niso bili seznanjena z nameravanimi postopki Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) za spremembe v obratovanju naprave (z namenom kurjenja tujega premoga), kaj šele, da bi bili udeleženi v kateremkoli postopku pred izdajo sklepa. Občina ni bila stranka v postopku in tudi niso sodelovali v nobenih razgovorih ali predstavitvah. V Občini Šoštanj so zato zaskrbljeni in se bodo tudi o tej temi pogovarjali na jutrišnjem sestanku z vodstvom HSE.
V Mestni občini Velenje pa pravijo, da zahtevajo in vztrajajo, da se v Termoelektrarni Šoštanj kuri izključno šaleški premog. Ogorčeni so, da je Agencija RS za okolje izdala sklep, da TEŠ za morebitno uporabo tujega premoga ne potrebuje niti novega okoljevarstvenega soglasja niti študije o vplivih novega energenta na okolje. Kot pravijo, bi lokalno skupnost morali v zvezi s tem zaprositi za soglasje. Prav tako odločno nasprotujemo, da bi TEŠ uporabljala tuj premog. V Šaleški dolini je premoga dovolj.
Župan Mestne občine Velenje Bojan Kontič ob tem še ugotavlja da so odgovorni ves čas zagotavljali, da bo deloval samo blok 6. »Danes ugotavljamo, da istočasno deluje tudi blok 5, s slabšim izkoristkom, večjo porabo premoga in večjimi negativnimi vplivi na naše okolje. Očitno je, da je potreba po električni energiji iz TEŠ večja, kot jo lahko proizvede blok 6, in da sta tako TEŠ kot Premogovnik Velenje za energetsko oskrbo Slovenije še kako potrebna. Lokalne skupnosti nikoli nismo pristale na istočasno delovanje blokov 5 in 6, na kar smo v preteklosti že opozarjali. Če bi šaleški premog uporabljali bolj preudarno, tveganja za morebiten izpad proizvodnje električne energije zaradi pomanjkanja premoga v TEŠ niti ne bi prepoznali,« pravi Bojan Kontič.
V Termoelektrarni Šoštanj skušajo umiriti nesoglasja in pojasnjujejo, da bodo za proizvodnjo električne energije še naprej izrabljali domač premog iz Premogovnika Velenje. Uvoz tujega premoga in s tem povezane aktivnosti niso načrtovane v letnih in srednjeročnih načrtih. Za dovoljenje so zaprosili le z namenom za zmanjšanje tveganj za zagotavljanje stabilnega delovanja elektrarne v prihodnje.