Pogovarjali smo se z direktorjem Armanom Koritnikom.
Kako izpolnjujete zahtevne proizvodne zahteve v času, ko je verjetno tudi pri vas veliko delavcev na dopustih?
»Seveda je tudi pri nas poleti čas dopustov, vendar to ne sme vplivati in tudi ne vpliva na proizvodni proces. TEŠ vedno proizvede toliko električne energije, kolikor je od nas zahteva elektroenergetski sistem Republike Slovenije.«
Zaradi garancijskih popravil šestega blok ste imeli letos dve daljši ustavitvi bloka 6 in bili nekoliko za planskimi količinami proizvedene elektrike. Ste plan zdaj že »ujeli«?
»Da, zaradi povečane proizvodnje čez poletje smo plan že »ujeli«, trenutno je proizvodnja električne energije celo večja od načrtovane.«
Zakaj blok 4 v tem času ne obratuje – je vzrok za to res pomanjkanje vode v Šoštanjskem jezeru?
»Najprej bi želel poudariti, da ima blok 4 najnižji izkoristek in posledično najvišjo lastno ceno električne energije. Je najstarejši izmed delujočih blokov TEŠ in ekološko najmanj sprejemljiv. Dodatno je njegovo obratovanje povezano s spregledi Evropske investicijske banke in omejeno z okoljevarstvenim dovoljenjem na največ 17.500 obratovalnih ur in do najkasneje do leta 2023. Iz naštetega je torej razvidno, da blok 4 TEŠ ni in ne more biti predviden za stalno delovanje. Poleg tega pa se delovanje blokov 4 in 6 nenehno prilagaja tako tržnim razmeram kot zalogam premoga na deponiji. Trenutno nedelovanje bloka 4 ni povezano s pomanjkanjem vode v Šoštanjskem jezeru, temveč je bil ustavljen zaradi tržnih razmer. Te so posledica nižjih temperatur in ugodnejših hidroloških razmer v regiji, pa tudi potrebe elektroenergetskega sistema Slovenije v tem trenutku ne zahtevajo obratovanja obeh še delujočih blokov v Termoelektrarni Šoštanj. Zato do nadaljnjega obratuje samo blok 6.«
Celoten intervju si preberite v Našem času, št. 34, ki je izšel danes, 24. avgusta.