Boste tudi vi dopustovali na Hrvaškem?

Hrvaška med Slovenci ostaja najbolj priljubljena destinacija – Pomemben delež prebivalstva si daljšega oddiha sploh ne bo privoščil
Najnovejša raziskava družbe Valicon, izvedena konec junija, kaže, da bo polovica Slovencev (50 %) poletni dopust tudi letos preživela na Hrvaškem. Po drugi strani opažamo vse večje razlike v dopustniških navadah, ki so v nekaterih primerih tudi posledica finančne negotovosti. Petina vprašanih bo na dopustu manj kot štiri dni ali pa na dopust sploh ne gre. Med tistimi, ki so finančno bolj prikrajšani, pa bo doma ostala kar dobra tretjina.

Hrvaška ostaja na vrhu, Slovenija druga, petina brez pravega oddiha

V tokratni raziskavi so ljudi povprašali, kam letos poleti odhajajo ali so že odšli na dopust, ki bo trajal vsaj štiri nočitve. Rezultati kažejo, da Hrvaška med Slovenci ostaja najbolj priljubljena destinacija, saj bo tam dopustovala polovica vprašanih. Sledi Slovenija, kjer bo dopustovala petina vprašanih. Nekoliko manj (16 %) se jih je odločilo za ostale evropske države (razen Italije in Grčije). Slaba desetina (8 %) bo potovala v preostale države Balkana ali v Italijo, enak delež na bolj oddaljene kontinente, nekaj manj (5 %) pa v Grčijo.
Po drugi strani si pomemben delež prebivalstva daljšega oddiha sploh ne bo privoščil – štiri odstotke vprašanih se bo na dopust odpravilo za manj kot 4 nočitve, kar 15 % pa dopusta sploh ne načrtuje.

Dopustniški proračuni: večina stabilna, šestina pri dopustih varčuje

Preverili so, koliko denarja bodo Slovenci namenili za letošnji dopust v primerjavi z lanskim letom. Slaba tretjina anketirancev (32 %) bo za nastanitev in prevoz skupaj namenila več kot lani, podoben delež enako (39 %), medtem ko 15 % vprašanih navaja, da bodo letos porabili manj.
Slednji kot glavni razlog za znižanje izdatkov navajajo dejstvo, da imajo na voljo manj denarja –  ta odgovor je izbrala dobra tretjina (36 %) te skupine. Od teh, ki bodo letos za dopust namenili manj, slaba tretjina navaja še, da so »izbrali cenejšo destinacijo ali namestitev (28 %)« ali »želijo privarčevati (27 %)«, četrtina pa jih kot razlog omenja »višje cene na splošno (24 %)«. Podoben delež navaja še razloge, kot je »skrajšanje  dopusta (24 %)«, ali »boljša ponudba (19 %)«, dobra desetina (14 %) pa bo zmanjšala potrošnjo na destinaciji. 

Večina svojih dopustniških navad ne spreminja

Trenutna gospodarska situacija na dopustniške načrte večine Slovencev, kot kaže, ne vpliva bistveno. Je pa opaziti določene razlike, predvsem ko so z anketiranci preverjali, kakšno je danes splošno finančno stanje anketirancev v primerjavi s stanjem pred pol leta in ali so v zadnje pol leta spremenili obseg potrošnje. Redno spremljanje potrošniških navad tudi sicer kaže, da približno polovica prebivalstva že prilagaja svojo porabo ali to namerava, zaradi trenutnega ali pričakovanega poslabšanja finančnega stanja, finančno stanje in potrošnja tretjine prebivalcev pa po drugi strani ostajata nespremenjena.
Kot je pokazala tokratna raziskava, se razlike v finančnem stanju jasno odražajo tudi v dopustniških načrtih. Finančno najbolj ogroženi so se tako v določeni meri primorani dopustu odpovedati ali ga prilagoditi. Dobra tretjina (36 %) prikrajšanih je v tokratni raziskavi navedla, da letos na poletni dopust ne gre. V večji meri kot ostali bodo za dopust porabili tudi manj denarja kot lani, kot prevladujoč razlog za to pa navajajo dejstvo, da imajo na voljo manj denarja.
Po drugi strani določen delež prebivalcev ostaja na trenutno gospodarsko situacijo precej imun, kar se kaže tudi pri načrtovanju dopustov. Le 11 % preskrbljenih bo ostalo doma, dobre tri četrtine teh (78 %) pa svojih izdatkov za dopust ne bo prilagodilo – porabili bodo enako (42 %) ali celo več kot lani (36 %). Le 8 % jih navaja, da bodo za dopust porabili manj, pri čemer navajajo predvsem razloge, ki niso nujno povezani z varčevanjem (izbiro cenejše destinacije/namestitve, skrajšanje dopusta ali boljša ponudba).