Zavod ON je izvajalec osebne asistence s sedežem v Velenju, tako kot vsi podobni zavodi, pa lahko svojo dejavnost izvajajo po celi Sloveniji. Najbolj so vključeni v lokalnem okolju in s svojimi storitvami pokrivajo Šaleško dolino, Zgornjo Savinjsko dolino in Koroško.
“Trenutno imamo 28 uporabnikov,” pove Ana Šimenc, usklajevalka osebne asistence v Zavodu ON, dolgoletna prostovoljka, ki ima tudi 13 let izkušenj z delom v domu za starejše.
V Zavodu On je zaposlenih 50 asistentov, poleg tega pa še okrog 20 nadomestnih, ki jih vključujejo ob dopustih in bolniških odsotnostih asistentov. “Vedno smo odprti za nove zaposlitve. Vabimo vsakega, ki bi ga to delo pritegnilo, tako študente, srednjo generacijo kot mlajše upokojence in upokojenke,” vabi Ana Šimenc.
Kdo je lahko osebni asistent?
“Bolj kot stopnja in področje izobrazbe so pomembni srčnost, empatija, človek, ki zna delati z ljudimi in je zaupanja vreden. Asistent namreč vstopa v domače okolje uporabnika, v njegovo stanovanje, hišo in tam dela in preživi veliko časa. Delo je fizično in psihično zahtevno, odgovorno. Osebne asistente tudi izobrazimo za to delo, najprej opravijo kot uvajanje praktično delo na domu uporabnika. Njegovo delo ves čas spremljamo, uporabnik lahko svojega osebnega asistenta izbere in ga tudi zamenja, če z njim ni zadovoljen ali se ne ujame. Zamenja lahko tudi izvajalca, torej zavod.”
Kaj je delo osebnega asistenta?
“Osebni asistent je uporabniku desna roka pri vsakdanjih opravilih, ki jih uporabnik ne zmore opraviti zaradi svojih pomanjkljivosti, zdravstvenih in drugačnih. Pomaga mu pri vključevanju v normalno življenje. To ne pomeni le doma, ampak ga spremlja na sprehode, v trgovino in drugih opravkih, če je uporabnik zaposlen, je lahko tudi njegov pomočnik na delovnem mestu, če se šola, potem pri šolanju. Pomembno je poudariti, da osebni asistent ni hišni pomočnik za celo družino, temveč nudi asistenco le pri potrebah uporabnika in pomaga po njegovih navodilih. Skrbi tudi za njegovo vključenost v družbo, z njim obiskuje različne aktivnosti v lokalnem okolju. Imamo tudi primere, ko gre osebni asistent s svojim uporabnikom na izlete, tudi dopust. Beležimo zelo lepe zgodbe, ko se med uporabnikom in asistentom spletejo prava prijateljstva.”
Kdo lahko odda vlogo za osebno asistenco?
“Do osebne asistence je upravičen človek med 18. in 65. letom starosti. Glede na primanjkljaje lahko ima oseba priznane do 168 ur osebne asistence, to pomeni 24 ur, lahko pa le nekaj ur. Pomembno je, da v primeru potrebe po osebni asistenci oseba odda vlogo pred 65. letom starosti, kasneje je ne more, se pa seveda osebna asistenca nadaljuje, če je bila prej začeta, tudi po tej starosti – dokler je potrebna.”
Kakšen je postopek za pridobitev osebne asistence?
“Oseba odda vlogo na Center za socialno delo in priloži vsa dokazila o svojem stanju, največkrat so to zdravstvena dokazila. Vlogo pošljejo na Inštitut za socialno varstvo, kjer jo točkujejo, nato pa stanje bodočega uporabnika preverijo tudi na domačem naslovu. Če je vloga sprejeta, pripravimo izvedbeni načrt, poiščemo primernega osebnega asistenta, ki ga mora uporabnik izbrati, potrditi. Pri vseh teh postopkih bodočim uporabnikom lahko pomagamo tudi pri Zavodu ON.”
Kdo plača osebno asistenco?
“Storitve osebne asistence so za uporabnika brezplačne, do tega je upravičen na osnovi svojega zdravstvenega zavarovanja, stroške izvajalcu, v tem primeru Zavodu ON, krije Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Izvajalcev osebne asistence je v Sloveniji veliko. Za Zavod ON trdim, da delamo vse v skladu z zakonodajo, z velikom čutom do uporabnikov, odgovorno, strokovno,” sklene Ana Šimenc.