Prosta pot domišljiji

Krožek Ustvarjamo s keramiko
Naš čas

Krožek UNI3 Ustvarjamo s keramiko – Glavni cilj krožka je spoznavanje in usvajanje različnih keramičnih tehnik

Na Univerzi za tretje življenjsko obdobje (UNI3) Velenje že drugo šolsko leto deluje krožek Ustvarjamo s keramiko. V prvem letu ga je obiskovalo deset udeležencev, zaradi velikega zanimanja pa so ga v drugem letu razširili na dve skupini. Animatorka prve skupine je Marija Skrt, druge Natalija Ovniček. Njihova srečanja potekajo ob četrtkih v prostorih Osnovne šole Šalek, ki jim prijazno omogoča uporabo likovne učilnice v popoldanskem času.

Glavni cilj krožka je spoznavanje in usvajanje različnih keramičnih tehnik – tako oblikovanja kot tudi poslikave, barvanja in glaziranja. Izhodišče je vedno raziskovanje tehnik, šele nato se posvetijo končnemu izdelku. A vsak ustvarjalec seveda z veseljem pričakuje lep, uporaben in unikaten končni izdelek.

»Za kakovosten in estetsko dovršen izdelek je ključna že temeljita priprava gline. Pred oblikovanjem jo je treba dobro pregnesti, da odstranimo zračne mehurčke in izboljšamo njeno strukturo. Šele nato se lahko začne ustvarjalni proces – valjanje, oblikovanje ali modeliranje z drugimi tehnikami,« pravi keramičarka in vodja krožka Edita Kos Martinšek.

»Delo poteka po mojih navodilih, tako da na začetku predstavim izbrano tehniko in pokažem postopek izdelave. Nato pride na vrsto ustvarjanje – vključimo svojo domišljijo, ustvarjalnost in ročne spretnosti. Moje delo je, da vseskozi spremljam študente pri delu ter vsakemu posamezniku nudim pomoč, nasvet in spodbudo,« pove vodja.

Ko je keramični izdelek dokončan, ga odložijo na polico za sušenje. Sušenje je ključen korak, saj mora biti izdelek popolnoma suh, preden gre v peč za prvo žganje. Prvo žganje (t. i. biskvitna peka) poteka pri temperaturi nad 1.000 °C, kar glino utrdi in pripravi na nadaljnje obdelave. Nato izdelek pobarvajo.

Barvanju sledi glaziranje – nanašanje steklaste plasti, ki izdelek zaščiti ter mu doda barvo in sijaj. Tako pripravljen izdelek gre v drugo peko, prav tako pri visoki temperaturi, podobni prvi.

»Med ustvarjalnim delom smo spoznali tudi japonsko keramično tehniko Nerikomi – izjemno dekorativno metodo, pri kateri vzorci nastanejo iz same gline, ne z barvanjem. Ob zaključku šolskega leta smo izvedli peko po postopku raku. To je tradicionalna japonska tehnika žganja keramike, znana po hitrem segrevanju in ohlajanju, kar ustvarja neponovljive učinke – razpoke, kovinski lesk in nenavadne barvne prehode,« še pojasni Edita Kos Martinšek.

Vsak izdelek je unikaten, rezultat pa nepredvidljiv, kar je pravzaprav največji čar tehnike raku. Vsak izdelek nosi osebni pečat ustvarjalca in pripoveduje zgodbo o potrpežljivosti, raziskovanju in lepoti ročnega dela.

Ker je sodelovanje v krožku zelo ustvarjalno, člani uživajo, v veliko veselje in zadovoljstvo pa je delo v takih skupinah tudi vodji krožka: »Na vsakega študenta sem zares ponosna. Verjamem, da bomo v naslednjem šolskem letu svoje znanje še nadgradili in ustvarili še veliko lepih keramičnih izdelkov,« sklene in napove razstavo njihovih izdelkov v Knjižnici Velenje. Odprli jo bodo v ponedeljek, 2. junija, ob 18. uri.