Najraje se družijo

Društvo Sožitje
Naš čas

Društvo Sožitje: Od izletov, druženj in dogodkov do rehabilitacijskih terapij – Če bi le dobili več prostovoljcev za spremljanje in vodenje aktivnosti

Velenje, 14. marca – Društvo Sožitje Velenje je svojim članom na rednem občnem zboru predstavilo poročila o delu v preteklem letu in cilje tekočega leta. Občni zbor so člani izkoristili tudi za druženje in dobro voljo. Kot gosta sta se jim pridružila župan MO Velenje Peter Dermol in direktorica Varstveno delovnega centra SAŠA Simona Miklavžin.

Župan je v nagovoru poudaril, da je Društvo Sožitje z majhnimi sredstvi bogato, saj njegovi člani s svojo voljo in z energijo premikajo meje: “Župan sam ne more premikati mej, to delamo kot skupnost.” Simona Miklavžin pa je dodala, da skupnost dobro deluje le, ko je složna, in zagotovila nadaljnje sodelovanje: “Bomo sodelovali še naprej.” Oba sogovornika sta poudarila pomen skupnosti pri ustvarjanju vključujočega in povezanega okolja, v katerem vsak posameznik prispeva k skupnemu dobremu. Društvo Sožitje Velenje pri svojem delovanju sodeluje z VDC SAŠA, njihove prostore uporablja za izvajanje svojih aktivnosti.

Skupnost, ki povezuje in pomaga

Glavna dejavnost društva Sožitje je pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju, je poudarila predsednica Zdenka Berlot. Društvo deluje na območju občin Velenje, Šoštanj in Šmartno ob Paki, z namenom zagotavljanja in organiziranja aktivnosti za 233 članov. Od tega je 77 oseb z motnjami v duševnem razvoju. Poslanstvo društva je tem osebam omogočiti kakovostno preživljanje prostega časa in jih vključevati v različne aktivnosti.
Te temeljijo na druženju, med ponujenimi dejavnostmi pa so še plavanje, virtualni bowling, izleti, obiski mest z ogledi novoletnih lučk, ekskurzije, terapije s konji, hidroterapije, vikend izobraževalni seminarji, obiski družin na domu in še več. Sodelujejo pa tudi v programih krovne organizacije Zveze Sožitje.

Prostovoljci s srcem in čutom za odgovornost

Pomembno vlogo pri izvajanju aktivnosti igrajo prostovoljci, ki letno opravijo preko 1.700 ur dela. Njihov glavni cilj je omogočiti članom sodelovanje v številnih dejavnostih, kar pozitivno vpliva na njihovo socializacijo in kakovost življenja.
Prostovoljci društva delujejo s srcem in predanostjo. Vsakdo, ki ima čut odgovornosti in pripravljenost pomagati, se lahko pridruži. Osebe, ki spremljajo posameznike z motnjami v duševnem razvoju, morajo opraviti ustrezno usposabljanje, ki jih pripravi na odgovorno delo.

Društvo Sožitje Velenje si želi v svoje vrste pritegniti tudi mlajše člane, saj verjamejo, da je prihodnost v sodelovanju in povezanosti. Strategija za dosego tega cilja je trenutno v izdelavi, a osnovni namen ostaja enak: zagotavljanje podpore in boljše kakovosti življenja za osebe z motnjami v duševnem razvoju ter ustvarjanje vključujoče skupnosti.