Prispevka za pse ne bo

Kuža Whity
Naš čas

Iz predvidene novele zakona o zaščiti živali na pripombe občin za zdaj črtali prispevek za lastnike psov

Slovenska vlada je decembra lani napovedala spremembo Zakona o zaščiti živali, ki bi občinam omogočila uvedbo prispevka za lastnike psov. Predvideni znesek naj bi znašal do 20 evrov letno na psa.

V izhodiščih Novele zakona o zaščiti živali, ki je bil predstavnikom zavetišč in predstavnikom združenj občin (SOS, ZOS in ZMOS) predstavljen 18. decembra 2024, se je kot eden od možnih virov financiranja občin za oskrbo zapuščenih živali, za sofinanciranje sterilizacij, kastracij ter označevanja, s čimer se aktivno prispeva k zmanjšanju števila zapuščenih živali, in za potrebne infrastrukture, predlagala tudi zamisel občinskega oziroma lokalnega prispevka za pse. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pa je v začetku januarja po poročanju medijev podalo obrazložitev predvidene novele zakona o zaščiti živali. Po odzivih občin, ki so se javno izpostavile, se je ministrstvo odločilo, da prispevka za pse v predvideno novelo zakona o zaščiti živali ne bo vključilo.

V Sloveniji skoraj četrt milijona psov

Po podatkih Kinološke zveze Slovenije iz leta 2024 je v Sloveniji registriranih več kot 251.000 psov. Če bi vsak lastnik plačal letni prispevek v višini 20 evrov, bi to pomenilo približno 5 milijonov evrov dodatnih sredstev za državno blagajno. Ta sredstva bi lahko bistveno izboljšala financiranje zavetišč in drugih programov za dobrobit živali.

Primerjava z Nemčijo in Avstrijo

V Nemčiji je davek na pse (Hundesteuer) lokalni davek, ki ga določajo občine. Višina davka se razlikuje glede na občino, število psov v gospodinjstvu in včasih tudi glede na pasmo. Povprečni znesek znaša okoli 100 evrov na leto za prvega psa, medtem ko je za dodatne pse ali določene pasme lahko višji. Leta 2023 so prihodki od tega davka dosegli rekordnih 421 milijonov evrov, kar kaže na stabilen vir financiranja lokalnih skupnosti.

V Avstriji so lastniki psov zakonsko dolžni plačevati davek na pse v vseh mestih in večini občin. Višina davka je odvisna od pasme, namembnosti živali ter kraja bivanja. V Gradcu davek na primer znaša 60 evrov za prvega psa in 90 evrov za vsakega naslednjega. Poleg tega morajo novi lastniki predložiti dokaz o pretekli registraciji, kar znaša dodatnih 40 evrov. Neplačevanje davka lahko privede do glob, ki sežejo celo do vrednosti 7.000 evrov.