Upokojenci želijo z izkušnjami sooblikovati prihodnost

Priznanje ŠPZDU je izrekel tudi Željko Kljajič in predsedniku Francu Vedeniku vročil spominsko plaketo ob 40-letnici uspešnega delovanja.
Naš čas

Jubilejno srečanje članstva DU Šaleške doline ob 40-letnici ŠPZDU Velenje – Srečanja poročenih jubilantov 70, 60 in 50 let tudi v prihodnje

Velenje, 23. oktobra – V Rdeči dvorani se je zgodilo kar trojno dejanje, povezano z društvi, ki so včlanjena v Šaleško pokrajinsko zvezo društev upokojencev (ŠPZDU) Velenje. Nekdaj vsakoletno srečanje upokojencev, ki je potekalo kot samostojna prireditev, se je pred leti iz ekonomskih in praktičnih razlogov povezalo s tradicijo sprejema poročenih parov jubilantov, kar je pomenilo organizacijo srečanja za preko 300 udeležencev. To se je lahko izšlo le ob sodelovanju nekdanje skupne Občine Velenje, zdaj pa vseh treh občin naslednic: MO  Velenje ter občin Šmartno ob Paki in Šoštanj.

Že dobro uigrani tim sodelavcev poskrbi za dostojno, estetsko in čustveno raven dogodka, ki ima osrednjo težo na sprejemu poročenih parov jubilantov, to je parov platinaste, diamantne in zlate obletnice poroke, ki se v svojih društvih prijavijo za slovesnost. Na tokratno se je prijavilo 62 parov, prisotnih je bilo 52. Ob spremstvu svojcev, članov društev, gostov in izvajalcev kulturno-družabnega programa je dvorano napolnilo okrog 400 udeležencev, ki so doživeli izjemno lep sprejem. Med gosti so bili podpredsednik ZDUS Željko Kljajič, župani vseh treh občin, Peter Dermol, Boris Goličnik in Janko Kopušar, ter direktor hotela Delfin Miloš Milosavljević in njegova sodelavka Daša Ždrnja.

Biti hočejo aktivni člen družbe

Slavnostni nagovor je pripravil predsednik ŠPZDU Velenje Franc Vedenik za slavljence, hkrati pa tudi ob 40-letnici delovanja organizacije upokojencev, ki jo vodi že dva mandata. Poudaril je, da so takšna srečanja zelo dobrodošla, saj utrjujejo medsebojno povezanost, prijateljstva in dajejo možnosti za medsebojno izmenjavo izkušenj.
»Smo v času, ki je zelo turbulenten, nepredvidljiv in nejasen. Vse preveč prihaja v ospredje kapital in vse bolj so na udaru človeške vrednote, kot so poštenje, iskrenost, ljubezen, ustvarjalnost. Več moramo narediti na razvijanju medsebojnih odnosov. Vrniti se moramo k svojim koreninam in premisliti, kakšen bo naš trajnostni razvoj. In tu lahko upokojenci veliko pripomoremo, saj imamo dovolj izkušenj, modrosti in želje, da smo še nadalje aktivni člen družbe. Zato si želimo, da bi imeli primernejše mesto v sodobni družbi ter da bi z življenjskimi izkušnjami sooblikovali našo skupno prihodnost, za kar morda premalokrat dobimo priložnost. Želimo biti videni, slišani in upoštevani,« je izpostavil Vedenik, nagovoril pa je tudi slavljence.
Izrekel jim je spoštovanje in pohvalo, da so svoje barke življenja spretno krmarili mimo vseh čeri v življenju. »Uspelo vam je ustvariti družine, tople domove. Imeli ste dovolj razumevanja in spoštovanja do partnerja, da ste v slogi dočakali častitljive jubileje. Danes v svetu vlada denar in v stresnem tempu pogosto pozabljamo, da najdragocenejše stvari v življenju niso povezane z denarjem. Žal se premalokrat zavedamo, kako srečni smo, če nam služi zdravje, če imamo ob sebi družino in prijatelje,« jim je rekel ob čestitkah.

Zveza šteje več kot 5.000 članov

Kot omenjeno, letos slavi ŠPZDU 40 let svojega delovanja. Leta 1983 je bila na pobudo takratnega predsednika skupščine občine Velenje Nestla Žganka ustanovljena Zveza društev upokojencev Velenje. Leto kasneje so se zvezi pridružila društva iz Šoštanja in Šmartna ob Paki in je tako nastala Medobčinska zveza društev upokojencev, ki je  kasneje nekaj časa delovala kot Koroško-šaleška pokrajinska zveza.
Leta 2009 pa je UO na predlog takratne predsednice Roze Ane Hribar sprejel sklep, da se zveza osamosvoji in preimenuje v ŠPZDU. Prvi predsednik je bil Hubert Mravljak, danes pa so živeči še kasnejši predsedniki Jani Hrovat, Konrad Steblovnik, Drago Seme in sedanji Franc Vedenik. V ŠPZDU je vključenih 11 DU in 1 KU in skupaj šteje več kot 5.000 članov.
ŠPZDU je ena od 13 pokrajinskih zvez ZDUS in je najmanjša med vsemi, kar Vedenik ocenjuje kot prednost, ker je organizacijsko dobro obvladljiva. »S svojim delovanjem smo lahko vzor mnogim večjim pokrajinskim zvezam v okviru ZDUS,« je poudaril in sklenil: »Vsa naša druženja, prireditve, izleti, izobraževanja, športna tekmovanja, vsi pevski zbori in še mnoge druge dejavnosti, ki jih izvajamo v društvih, so najboljši dokaz, kako je tretje življenjsko obdobje lahko lepo, kreativno in navdihujoče.«
Zbrane so nagovorili župani treh občin in izrazili enotno mnenje, da so upokojenci pomemben del naše družbe, organizirani v odlično vodeno združbo pa pomemben sogovornik ob uresničevanju ciljev tako v občinah kot v društvih.