Za zdaj je v občini evidentiranih 33 stanovanjskih objektov, ki jih bo treba nadomestiti z novimi. Z izjemo enega gospodinjstva prizadeti prebivalci Občine Šmartno ob Paki sicer sklepov vlade o nujnosti odstranitve njihovih domov še niso prejeli, se pa pravzaprav ves čas od avgusta lani pripravljajo na trenutek, ko bodo s sklepom dokončno postavljeni pred dejstvo, da si morajo nov dom ustvariti drugje.
Nekateri od predvidenih za selitev so si po poplavi svoje hiše in stanovanja lahko uredili do te mere, da v njih bivajo, nekateri pa so nameščeni v začasnih bivališčih. Po za zdaj znanih podatkih je takih še pet gospodinjstev. Tem bo občina na podlagi zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev povrnila del stroškov bivanja v drugih nepremičninah.
Oškodovanci imajo različne možnosti
Država je oškodovancem ponudila različne možnosti: lahko se odločijo za nadomestitveno gradnjo v režiji države, za nadomestitveno gradnjo v lastni režiji ali za izplačilo odškodnine. Ne glede na izbrano pot do novega doma pa bo lokalna skupnost tista, ki bo pomagala pri umeščanju nadomestitvenih gradenj v prostor. Za pripravo potrebnih prostorskih aktov je Občina Šmartno ob Paki angažirala tudi zunanje izvajalce, in sicer družbo za načrtovanje in inženiring ZEU iz Murske Sobote. V sodelovanju z njimi, službo vlade za obnovo po poplavah in plazovih, Državno tehnično pisarno ter ministrstvom za naravne vire in prostor pripravljajo vsa potrebna izhodišča in podlage ter pridobivajo potrebna soglasja, da bi lahko vsi, ki si bodo po največji ujmi v zgodovini samostojne Slovenije želeli življenje na novo urediti v Šmartnem ob Paki, to tudi storili.
113,8 ha nepozidanih stavbnih zemljišč
Na vprašanje, koliko je v tem trenutku na voljo parcel, na katerih bi se lahko nadomestna gradnja začela takoj in če, kje, so nam na občinski upravi odgovorili: »Koliko je na voljo parcel, na katerih bi z gradnjo lahko začeli takoj, težko rečemo, saj to pravzaprav pomeni, da bi to morala biti komunalno opremljena stavbna zemljišča z vsemi potrebnimi pozitivnimi mnenji strokovnih služb. Dejstvo je, da je v naši občini po podatkih, ki smo jih pridobili v postopku priprave Občinskega prostorskega načrta, 113,8 hektara nepozidanih stavbnih zemljišč, primernih za gradnjo stanovanjskih in nestanovanjskih objektov. Delež nepozidanih stavbnih zemljišč na območju celotne občine je torej visok in znaša kar 44,4 odstotka vseh stavbnih zemljišč.
Največ nepozidanih stavbnih zemljišč za razvoj in širitev naselij, delov naselij ali zaselkov, ki so razpršena po celotnem območju občine, je na območjih naselij Mali Vrh, Šmartno ob Paki, Gavce, Skorno in Slatina. Po zadnjih informacijah, ki smo jih dobili od Državne tehnične pisarne, naj bi tudi za potrebe gradnje nadomestitvenih objektov za prizadete zaradi poplave in plazov nadomestitvena stavbna zemljišča najprej iskali med obstoječimi stavbnimi zemljišči in se šele nato posluževali morebitnih sprememb namenske rabe.
Za vsako zemljišče, ki bo namenjeno nadomestitveni gradnji, bodo morale strokovne službe izdati nedvoumna mnenja o poplavni varnosti in varnosti pred plazovi. V naši občini trenutno vodimo postopke za možnost gradnje na območju ob osnovni šoli, kjer bi predvidoma lahko zraslo deset enostanovanjskih hiš, ter pridobivamo strokovna mnenja za zemljišča v Logu, Rečici in Slatini. Slednje po veljavnem OPPN dopušča gradnjo 34 stanovanjskih enot,« so povedali v občinski upravi.