V Zdravstvenem domu Velenje so 20. marca obeležili svetovni dan ustnega zdravja. V okviru Centra za krepitev zdravja ZD Velenje so diplomirane medicinske sestre vzgoje za ustno zdravje pripravile stojnico, na kateri so obiskovalce različnih starostnih skupin ozaveščale o pomenu temeljite skrbi za zobe in dlesni. Predstavile so pripomočke za čiščenje ustne votline, pokazale pravilno tehniko ščetkanja zob in dajale nasvete o zdravi prehrani, ki pripomore k zdravju naših zob.
Z letošnjim sloganom »Pamet v roké – za usta in zobé«, ki nagovarja vse generacije, spodbujajo k dosledni skrbi za ustno higieno, ki je pomemben del zdravega življenjskega sloga, in k rednim obiskom zobozdravnika.
»Veliko je dejavnikov tveganja, ki pripomorejo k boleznim ustne votline in sistemskim boleznim. Dobro jih je poznati in se jim izogibati. Med najpomembnejše dejavnike tveganja uvrščamo nezadostno ustno higieno, nezdravo prehrano z veliko vsebnostjo sladkorja, rabo tobačnih izdelkov, škodljivo oziroma prekomerno pitje alkohola in stres,« so povedale Alma Ibrahimović, Marija Preložnik in Barbara Slamek, diplomirane medicinske sestre vzgoje za ustno zdravje, Centra za krepitev zdravja ZD Velenje.
Kako pomembna je ustna higiena?
Ustno zdravje je stanje brez manjkajočih zob ali bolezni v ustni votlini, ustne in obrazne bolečine ter drugih nepravilnosti, ki pomembno vplivajo na kakovost posameznikovega življenja. Zdrava ustna votlina ima pomembno vlogo pri prehranjevanju, sporazumevanju in izražanju ter vpliva na naš videz. Skrb za ustno zdravje je pomembna v vseh življenjskih obdobjih. Slaba ustna higiena in zanemarjanje ustne votline lahko privedeta do resnih težav, kot so zobna gniloba, parodontalna bolezen, vnetje dlesni in izguba zob. Vplivata tudi na splošno zdravje, saj so s tem povezane bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen, težave s prebavo, zapleti med nosečnostjo, nekatere vrste raka in številne druge bolezni.