Podoba je skrb zbujajoča

»Posledice nedavne vodne ujme so v občini Šmartno ob Paki zelo velike.

Trenutek streznitve je pred nami tudi po tem, ko se razmere počasi umirjajo, ko se s pomočjo velikega števila prostovoljcev, pripadnikov civilne zaščite, gasilcev in še s kom stanje izboljšuje. Podobe posledic so skrb vzbujajoče, vprašanje, kako pristopiti k sanaciji, kako stvari spraviti do te mere, da se bomo lahko brezskrbno vozili po naših cestah, predvsem pa, da se bodo ljudje, ki danes živijo pri sorodnikih in znancih čim prej vrnili na svoje domove, pa ima zapleten odgovor,« opisuje razmere po slabih desetih dneh največje naravne nesreče v državi župan občine Šmartno ob Paki Janko Kopušar.

Poplavljeni objekti, plazovi, poškodovana infrastruktura

Za zdaj so evidentirali blizu 65 poplavljenih stanovanjskih objektov, med katerimi so tudi nekatere javne ustanove (vrtec, delno je voda zalila gasilski dom in Mladinski center, čistilno napravo, prostore Blagovnih rezerv v Podgori). Koliko objektov je poškodovala podtalnica, še niso evidentirali, tega pa – po njegovih besedah – ni malo. Skrb vzbuja za zdaj zabeleženih 48 plazov, od katerih štirje ogrožajo stanovanjske hiše neposredno, deset posredno, deset plazov pa ogromno javne infrastrukturo: ceste, vodovod, kanalizacijo, telekomunikacijsko in električno omrežje. »V tem trenutku, ko še oblikujemo ekipe za popis škode na terenu, težko natančneje govorim o višini povzročene škode. Zagotovo bo ta nekaj milijonska. Poleg tega vsak dan s terena dobivamo informacije o posledicah, ki se še pojavljajo. Geologi so bili v začetku tega tedna že drugič pri nas in vseh plazov še niso videli.«

Ukrepi pravi

Kopušar meni, da so bili ukrepi, s katerimi so priskočili na pomoč prizadetim, pravi. Zelo hitro so, zagotavlja, vzpostavili sistem nudenja pomoči in ostale podpore z namestitvenimi zmogljivostmi, z zbiranjem potrebnih oblačil, obutve, delovnih sredstev, čistil… Prostovoljcem, ki so se vključili v odpravljanje posledic z mehanizacijo, so že ali še bodo razdelili nekaj nafte ali jim kako drugače povrnili dogovorjene materialne stroške. »Menim, da smo svoje naloge dobro opravili, pri tem storili tudi kakšno napako, vendar so stvari tekle v pravo smer. To lahko sklepamo tudi po odzivu prizadetih. Pričakovano je, da vsi niso zadovoljni. Zavedamo se, da je za vsakega posameznika njegova težava največja in da pričakuje najboljšo možno rešitev čim prej. Obseg naravne nesreče je za našo občino tudi kadrovsko neobvladljiv in finančno nevzdržen.«

Po nekaterih informacijah naj bi prizadete občine že dobile od države nekakšno predplačilo za poravnavo stroškov. Kopušar pravi, da v lokalno skupnost iz tega naslova še niso dobili evra, »moram pa ob tem povedati, da smo se na območju lokalne skupnosti že lotili sanacije posledic vremenskega neurja v mesecu juliju. Stroškov je bilo že z izvedenimi ukrepi precej. Zahtevke za državo imamo pripravljene in sledimo navodilom. Prihaja pa pomoč v materialu, tudi nekatera podjetja so izrazila pripravljenost pomagati z donacijami. Denar bo šel v prave roke, saj si res prizadevamo pomagati ljudem in biti pri tem čim bolj pravični.«