Nagrada ni nikoli samoumevna in vsa ravnovesja hitro postanejo krhka, če se jih ne neguje in razvija. V obrazložitvi so zapisali, da se Mestna občina Velenje zaveda pomena varnosti in s svojimi aktivnostmi zagotavlja varno življenjsko okolje za svoje občanke in občane.
Mestna občina Velenje je najboljša v vseh primerjalnih kazalnikih; izstopa v nizkem številu kaznivih dejanj glede na preteklo leto, v pozitivnem trendu padanja kaznivih dejanj v zadnjih petih letih, izstopa tudi glede minimalnega števila kaznivih dejanj zoper premoženje. Izpostavili so tudi velenjske primere dobre prakse na področju lokalne varnosti, in sicer zelo dobro sodelovanje Policijske postaje Velenje in medobčinskega inšpektorata, aktivnosti za dvig ozaveščanja o informacijski varnosti v mestni upravi, varnost v šoli, nasilje otrok in mladine. Prek sredstev javnega obveščanja, zloženk in drugih oblik spodbujajo občane k večjemu sodelovanju s policijo in drugimi službami za pravočasno obveščanje o vseh oblikah ogrožanja človekove varnosti. Pridruženi so tudi mreži otrokom prijaznih mest, v sklopu katere izvajajo projekt varnih točk. Prav tako izvajajo preventivne programe za otroke in mladostnike na osnovnih in srednjih šolah v okviru medobčinske lokalne akcijske skupine za preprečevanje zasvojenosti z drogami. V Mestni občini Velenje deluje Sosvet za izboljšanje varnosti občanov, ki na vseh svojih sejah obravnava stanje varnosti. Pri tem po potrebi dopolnjuje in spreminja program glede na aktualne potrebe.
Nagrado za najbolj varno mesto je Velenje prejelo že drugič (prvič za leto 2013). Nagrado je v Ljubljani iz rok predsednika Državnega sveta Republike Slovenije Alojza Kovšce prevzel župan Mestne občine Velenje Peter Dermol.