Letošnje geslo je Pobarvajte svet oranžno s podnaslovom Podpri s sredstvi, odgovori, prepreči in zbiraj. Z namenom, da bi zajezili nasilje nad ženskami, je nujen trajen proces opolnomočanja žensk in deklet, pa tudi izobraževanje moških in fantov o nedopustnosti takšnega ravnanja.
Po nacionalni raziskavi je vsaka druga ženska od dopolnjenega 15. leta starosti že doživela eno od oblik nasilja. Obseg nasilja nad ženskami pa lahko zmanjša samo ozaveščena družba.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti se strinja, da gre za resen družbeni problem in eno od najhujših kršitev človekovih pravic. V letu izbruha novega koronavirusa je po njihovem mnenju še toliko bolj pomembno, da vse pristojne vladne institucije aktivno pristopijo k preprečevanju vseh oblik nasilja nad ženskami tudi v času epidemije.
Naznanite nasilneže
Na območju Policijske uprave Celje trenutno sicer ne beležijo povečanega števila kaznivih dejanj nasilja v družini, vendar je vsak primer nasilja, sploh tisti, ki se zgodi za štirimi stenami, preveč. Vsako nasilje je nedopustno.
Zato policisti vse žrtve nasilja pozivajo, naj jih v primeru nasilnih dejanj takoj pokličejo na telefonsko število 113, da jim bomo lahko zagotovili pomoč in ukrepali zoper storilce.
Nasploh pozivajo vse, ki zaznajo nasilje v družini, da jih o tem obvestijo. Naj si ne zatiskajo oči in ne preslišijo klicev na pomoč iz sosednjega stanovanja, sosednje hiše. Dolžnost vseh nas, tudi če smo le naključni opazovalci je, da o nasilju, kakršnemkoli že, seznanimo pristojne.
Za naznanitev nasilja je na voljo tudi anonimna številka policije 080 12 00.