Največ nesreč z udeležbo pešcev se zgodi prav v jesenskih in zimskih mesecih, ko so dnevi krajši, vidljivost slabša, ceste pa so spolzke. Zato je pomembno, da pešci z uporabo odsevnikov poskrbijo za svojo vidnost, opozarja Javna agencija RS za varnost prometa, ki bo za namen boljše opaznosti pešcev razdelila 18.500 odsevnih teles po vsej Sloveniji. Voznike pa pozivajo, da zmanjšajo in prilagodijo hitrost vožnje v naseljih ter pešcem odstopijo prednost na prehodih.
Pešci so ranljivi udeleženci v prometu
Lani so se na slovenskih cestah smrtno ponesrečili 104 udeleženci, med njimi je bilo 10 pešcev, ki predstavljajo skoraj 10 % delež med vsemi umrlimi udeleženci v prometnih nesrečah. V letu 2016 je bilo smrtnih žrtev med pešci 22, v zadnjih petih letih pa skupaj 82. Letošnje statistike do konca avgusta beležijo 10 smrtnih žrtev med pešci na slovenskih cestah.
Glavni trije vzroki za nastanek prometne nesreče z najhujšimi posledicami za pešce v zadnjih petih letih so neupoštevanje in odvzem prednosti, zaradi katerega je življenje izgubilo 23 pešcev, neprilagojena oz. prehitra vožnja voznikov, zaradi katerega je življenje izgubilo 20 pešcev in nepravilnosti pešca, zaradi katerega je življenje izgubilo 26 pešcev.
Starejši pešci še posebej ogroženi
Med najbolj ogroženo starostno skupino pešcev spadajo predvsem starejši, na eni strani zaradi pešajočih psihofizičnih sposobnosti, pogosto pa tudi zaradi slabše opaznosti, saj so pogosto temneje oblečeni. V letu 2017 je umrlo pet oseb, starejših od 65 let, kar predstavlja polovico vseh umrlih. V zadnjih petih letih je v starostni kategoriji nad 65 let umrlo 41 oseb, kar predstavlja polovico vseh smrtnih žrtev med pešci.
Večja uporaba odsevnih teles
Podatki lanskoletnega pilotnega opazovanja pešcev so pokazali, da je delež uporabe različnih odsevnikov izredno nizek – le 1,2 % pešcev je imelo kresničko ali odsevni trak, 4,2 % neko drugo odsevno površino, kar 93 % pešcev pa ni uporabljalo nobenega odsevnika.
AVP bo zato v času nacionalne preventivne akcije k povečanju uporabe odsevnih teles pristopila še bolj aktivno. Policijskim enotam po vsej Sloveniji, ki bodo v času akcije izvajale poostren nadzor tudi nad uporabo odsevnih teles, bo AVP zagotovila 3.500 odsevnih trakov in kresničk, ki jih bodo policisti razdelili pešcem in kolesarjem, za katere bodo ugotovili, da jih v primeru teme ali slabše vidljivosti niso uporabljali. Gre za takojšnje ukrepanje, s katerim želi agencija dvigati zavedanje o nujnosti uporabe odsevnih teles v primeru teme in tudi nemudoma prispevati k povečanju varnosti pešcev in kolesarjev v prometu.