Prenovili bodo sanitarne prostore, prostore za odvzem krvi in administracije, povečali prostorske zmogljivosti, funkcionalnost, predvsem pa uporabnikom zagotovili več zasebnosti.
Preiskovanci v laboratoriju letno oddajo 27.500 vzorcev urina, poprečno torej 110 vzorcev na dan. V obdobjih, ko je obolevnost večja tudi 180. »Glede na število oddanih vzorcev, sta dve stranišči vsekakor premalo. Preiskovanec potrebuje za zbiranje vzorca urina svoj čas in zasebnost. Slednjega pa v dosedanjih prostorih ni bilo.
»Pred vrati so se gnetli že drugi preiskovanci, zasebnosti jim niso zagotavljala niti drsna vrata, ki se niso dobro zapirala, na njih je bila reža, pogosto so se zatikala. Prehod do stranišč je bil zelo ozek in je predstavljal veliko težavo tistim, ki uporabljajo bergle in starejšim, ki potrebujejo spremstvo,« opisuje prejšnjo situacijo pomočnica direktorja Zdravstvenega doma Velenje, Tanja Kontič. »Preiskovanci tudi niso imeli možnosti, da bi si po oddaji vzorca urina na okence, umili roke, neprimerno pa je bilo tudi to da so urin prenašali preko čakalnice ali preko vrste preiskovancev, ki so čakali na sprejem v laboratoriju.«
Spremba prostorov sanitarij pa posledično pomeni tudi spremembo prostora sprejemnega mesta. Letno v laboratoriju obravnavajo 70.000 preiskovancev 8v poprečju 280 na dan). »Večino do 10. ure, kar pomeni, da je treba sprejeti enega na minuto. Večinoma deluje eno sprejemno mesto, saj zaradi gneče, ko se čaka na oddajo urina, ni pogojev, da bi preiskovance lahko sprejemali tudi na drugem sprejemnem mestu. Glede na število preiskovancev sta potrebi vsaj dve sprejemni mesti, ki bosta normalno dostopni vsem.«
S prenovo jih bodo prostorsko ločili od prostorov, kjer izvajajo odvzem vesnke in kapilarne krvi in tudi tem preiskovancem zagotovili zasebnost. Za prenovo je 100.000 evrov namenila Mestna občina Velenje