Mednarodni dan svobode medijev

Pariz/London (STA) – Danes zaznamujemo mednarodni dan svobode medijev, ob katerem je po vsem svetu znova slišati opozorila o še vedno pogosto težkem položaju novinarjev. Kot ugotavlja organizacija Novinarji brez meja, je v indeksu medijske svobode, ki zajema 180 držav, vse opaznejše ozračje sovraštva do medijev. Organizacija Novinarji brez meja v konec aprila objavljenem letnem poročilu ugotavlja, da so ozračje sovraštva do novinarjev ter vse pogostejši poskusi nadzora nad mediji grožnja demokraciji po vsem svetu. Kot vodilne v gonji proti svobodi medijev je izpostavila supersile ZDA, Rusijo in Kitajsko, opozorila pa tudi na vse slabši položaj v Evropi. Glede na indeks svobode medijev je letos v primerjavi z lanskim letom Slovenija napredovala za pet mest na 32. mesto. Velik padec na lestvici je zabeležila Malta, ki je po lanskem umoru raziskovalne novinarske Daphne Caruana Galizia zdrsnila za 18 mest na 65. mesto. Prav na primer Galizia so ob mednarodnem dnevu svobode medijev opozorili v Mednarodnem centru Pen. Prepričani so, da so mnogi novinarji in drugi borci za pravico še vedno pomanjkljivo zaščiteni, za kar so po njihovih navedbah krive tudi oblasti. Več kot 250 pisateljev, publicistov in drugih članov Pena je na Evropsko komisijo naslovilo mednarodno odprto pismo, v katerem jo med drugim poziva k pritisku na malteške oblasti za preiskavo smrti Galizie. Kot so opozorili, bi morali zaščititi tudi novinarje, ki preiskujejo njeno smrt. Ob mednarodnem dnevu svobode medijev bo danes začel delovati nov spletni portal mediadaily.biz, namenjen medijem v jugovzhodni Evropi. Sedež portala bo po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina v Zagrebu, dopisnike pa bo imel v Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji, BiH, Makedoniji, Črni gori in na Kosovu.

Pariz/London (STA) – Danes zaznamujemo mednarodni dan svobode medijev, ob katerem je po vsem svetu znova slišati opozorila o še vedno pogosto težkem položaju novinarjev. Kot ugotavlja organizacija Novinarji brez meja, je v indeksu medijske svobode, ki zajema 180 držav, vse opaznejše ozračje sovraštva do medijev.

Organizacija Novinarji brez meja v konec aprila objavljenem letnem poročilu ugotavlja, da so ozračje sovraštva do novinarjev ter vse pogostejši poskusi nadzora nad mediji grožnja demokraciji po vsem svetu. Kot vodilne v gonji proti svobodi medijev je izpostavila supersile ZDA, Rusijo in Kitajsko, opozorila pa tudi na vse slabši položaj v Evropi.