V pismu župan zaradi hitro naraščajočega števila priseljencev in intenzivne rasti deleža tujcev s stalnim ali začasnim bivališčem v Republiki Sloveniji poziva k vzpostavitvi celostnega in medresorsko usklajenega pristopa ter sistemskih rešitev na ravni države in pri pripravi zakonodajnih podlag na tem področju.
Kot je zapisal Kontič, se v zadnjem času srečujejo s številnimi novimi izzivi, katerih reševanje ni več v pristojnosti zgolj lokalne skupnosti. Eno takšno področij, ki jih v prihodnje lokalne skupnosti ne bodo mogle več reševati samostojno, sta hitro naraščajoče število priseljencev ter intenzivna rast deleža tujcev s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji.
“Če se ne bomo nemudoma lotili vzpostavitve celostnega in medresorsko usklajenega pristopa ter sistemskih rešitev na ravni države in priprave zakonodajnih podlag zanje, se bomo kmalu znašli v zahtevnem položaju, posledica katerega bodo nevarno zaostrene družbene, politične in gospodarske razmere,” je posvaril Kontič.
Ob tem je navedel, da se v Mestni občini Velenje iz leta v leto povečuje število otrok, ki nimajo slovenskega državljanstva – povečini gre za otroke staršev s Kosova in iz Makedonije. V velenjskem vrtcu se s številnimi težavami soočajo že pri vpisu otrok, še bolj pa pri vsakodnevnem delu, saj je komunikacija zaradi neznanja jezika večkrat celo neizvedljiva.
Zaradi jezikovnih pregrad imajo veliko težav tudi v osnovnih šolah. Učitelji ob rednem delu zelo težko pomagajo pri integraciji teh učencev, je še pojasnil velenjski župan.
S še zahtevnejšimi nalogami pa se srečujejo zaposleni v velenjskem zdravstvenem domu, saj nerazumevanje bolnikov lahko pripelje do resnih, tudi usodnih posledic, je opozoril Kontič. Zato je zdravstveni dom pred časom celo objavil javni razpis za delovno mesto, v katerem je bilo zaželeno znanje albanskega jezika. Njegova objava pa je sprožila val nestrpnosti, je spomnil.
Kot je dodal, Velenje seveda ni edino mesto s takšnimi izkušnjami, saj se s podobnimi težavami soočajo v večini slovenskih mest in večjih krajev. Reševanja te problematike pa “nikakor ne moremo več prepuščati naključjem ter znanju, sposobnostim, empatiji, pripravljenosti in iznajdljivosti posameznikov in ustanov”, je v pismu predsednikom še zapisal velenjski župan.