Velenje, 5. julija – Adijo, knapi je ena najbolj znanih pesmi zasavske zasedbe Orlek, knapovščino pa opeva še nekaj njihovih pesmi. Kako tudi ne, saj se je v Zasavju premogovništvo začelo pred 270 leti in so z njegovo tradicijo prepojeni kar trije kraji – Zagorje ob Savi, Trbovlje in Hrastnik – in na tisoče družin.
“Mi imamo 270-letno tradicijo knapovščine, vi 150-letno, kar tudi ni kar tako,” je dejal Vlado Poredoš pred koncertom skupine Orlek na Titovem trgu. “Smo kamerati, a tako kot smo se mi morali posloviti od premoga, se boste tudi vi. Nič drugače ne bo!” je pribil.
Živi za zgodovino
Pred 270 leti je Marija Terezija podelila listino, dovoljenje, danes bi rekli koncesijo, za pridobivanje premoga v zagorski dolini. “3. julija smo praznovali, imeli skok čez kožo, tako da tradicijo ohranjamo. Ko so premogovnike zaprli, je bilo zelo mučno. Zagorjan sem že 42 let in sem to spremljal. A nekako smo se le izmotali, rudarji so se prebili do penzije,” je povedal kustos rudarskega muzeja v Zagorju ob Savi. Vlado je namreč po izobrazbi zgodovinar in bolj kot o glasbeni skupini, katere frontmen je, se je razgovoril o zgodovini in turističnih potencialih Zasavja. Zgodovina ga zanima, zelo rad dela z ljudmi in ima čedalje več obiska v muzeju.
“Populariziram rudarsko dediščino Zasavja, in to je specifična dediščina, ki jo imajo le določene pokrajine,” se na kratko pohvali. Promovira tudi Zasavje, saj meni, da je ena zadnjih belih lis na turističnem zemljevidu Slovenije.
“Imamo veliko za povedati in pokazati: tu je Sava, ki je bila od Jazona in Argonavtov in še naprej najpomembnejša transportna reka do Beograda, v našem koncu je živelo nekaj osebnosti, ki so krojile evropsko zgodovino. Na primer Oskar Pitjorek, ki je začel 1. svetovno vojno,” preseneti s podatkom in pove zgodbo, ki jo boste lahko slišali, če obiščete muzej v Zagorju.
In seveda ne more mimo vseh štrajkov, ki so se začeli v Zasavju; prvi je bil 1889. leta, zaradi tistega iz leta 1934 praznujejo slovenski rudarji svoj dan 3. julija …
Energični Orleki
Knapovščino skozi glasbo in besedila ohranjajo ali poudarjajo tudi Orleki. “A gradimo glasbo tudi za naslednje rodove, za nove čase, ker življenje gre naprej,” pove po rodu Prekmurec. Ali je že Zasavc? “Ja, po rodu sem iz Prekmurja. Z ženo sva se spoznala v srednji šoli, nato sva šla še študirat v Ljubljano. Ona ni želela v Prekmurje, jaz pa ne od nje,” se nasmeji. V govorici pa se mu ne pozna ne eno ne drugo narečje.
“Bolj sem star, več imam špilov,” pa odgovori na vprašanje, kako je trenutno z Orleki. V sobotnem večeru je navdušil množico poslušalcev, ki so poskakovali in peli z njim in glasbeniki, ki so lani zabeležili 35-letnico igranja.
Nastali so leta 1989, za svoj uradni začetek pa štejejo snemanje prvih demo posnetkov na takratnem Radiu Trbovlje. Občinstvo osvajajo z neponovljivo mešanico rock’n’rolla, pihal, trobil in harmonike, s svojim unikatnim ‘folk punk polka rockom’, družbeno-humorno obarvanimi besedili in energično odrsko izvedbo, ki pogosto vključuje tudi slovenske narodne in ponarodele skladbe. Pa rudarske izraze, ki jih je velenjsko občinstvo razumelo …
Ko sva z Vladom Poredošem začela pogovor, se je ravno podpisoval v knjigo vtisov Festivala Velenje in zapisal misel starega grškega filozofa: “Vse je smiselno, le hoteti je treba!” Položil jo je na sr ce tudi Šaleški dolini …