90 let ustvarjalnosti, smeha in pozitivne energije

Razstava Viharnik Jožeta Svetine (levo)
Naš čas

V Mestni galeriji Šoštanj je ob 90-letnici Jožeta Svetine na ogled jubilejna razstava Viharnik

Šoštanj, 3. decembra – Ta veseli dan kulture so v Šoštanju zaključili s prav posebnim dogodkom v Mestni galeriji Šoštanj – odprtjem jubilejne razstave Viharnik ob 90-letnici častnega občana Jožeta Svetine. Umetnik še vedno ustvarja ter navdušuje s svojo iskrivostjo in humorjem. Ob odprtju razstave je poudaril, da se moramo vsak dan smejati, saj je dan brez smeha izgubljen. Pravi, da se mu zdi, kot da so leta minila v hipu. Ko pogleda nazaj, opazi vse, kar je dosegel v svojem življenju, med drugim tudi številne »spomenike«, ki jih je ustvaril.

»Eden izmed največjih je slikanje, ki mi je omogočilo, da puščam za svoj kraj in zase nepozaben pečat. Pot, po kateri sem šel, je bila včasih težka, vendar lepa, saj sem jo prehodil z velikim veseljem in v družbi dobrih ljudi. Pomembno je imeti okoli sebe ljudi, ki se znajo smejati, saj to ohranja človeka optimističnega. Slikanje pa mi nudi mir in mi omogoča, da pozabim na vse skrbi, saj čas, ko se lotim platna, preprosto izgine.«

Spominjal se je tudi začetkov učiteljevanja v Zavodnju, ko ni imel nobenih razmer za delo. Kljub temu je s pomočjo ljudi, ki so ga podpirali, uspel ustvariti nekaj posebnega. Zdaj se zaveda, kako daleč je prišel, in je ponosen na vse, kar je dosegel.

Slike so odraz tega, kar doživlja in čuti

Njegove tehnike, kot so akvareli in olja, so prilagojene okolju in razpoloženju, v katerem ustvarja. Če je vreme slabo ali mrzlo, se odloči za risbe ali črno-bele slike, medtem ko v lepem vremenu pogosto slika v naravi. O sodobnih umetniških trendih pravi, da se ne osredotoča preveč na to, kaj počnejo mladi umetniki.

»Vsak umetnik ima svoj pogled na umetnost, svoje barve in tehnike, ki so mu všeč. Menim, da ni pomembno biti v trendu, saj ima vsak človek edinstven pogled na umetnost. Zame je slikanje nekaj, kar me popelje v svet, kjer čas kar hitro mine, kot bi ustvarjal pesem.« Ko ga vprašajo o načrtih, poudari, da je prepričan, da bo v prihodnosti še ustvarjal, saj ima vedno nove ideje in željo po nadaljnjem ustvarjanju.

Razstavo je slovesno odprl župan Občine Šoštanj, Boris Goličnik, ki je umetniku izrazil globoko spoštovanje tako za njegove umetniške dosežke kot tudi za aktivno sodelovanje pri različnih projektih v Zavodnju, kot so izobraževalne pobude, gradnja infrastrukture in dobrodelne akcije.

»Svojega prvega snidenja z umetnikom se spomnim kot zelo prijetnega. Navdušen sem bil nad njegovimi številnimi deli in življenjskimi zgodbami, predvsem pa me je očaralo, kako je prišel v Zavodnje leta 1963, ko je bilo vse v razsulu. Najprej je poskrbel za organizacijo šolanja, potem pa je začel tudi z dobrodelnimi in delovnimi akcijami, zbiral sredstva za zvezke za otroke ter bil pobudnik za ustanovitev Napotnikove kiparske kolonije, gradnjo ceste, vodovoda ...«

Župan je poudaril, da Svetina ni le izjemen umetnik, ampak tudi človek, ki je s svojo angažiranostjo veliko prispeval k razvoju kraja in skupnosti. Boris Goličnik je izrazil hvaležnost za vse, kar je Svetina naredil za skupnost, in poudaril, da naziv častnega občana Občine Šoštanj govori sam zase.