Špela Poles je v okviru cikla Šaleških razgledov v živo predstavila Kajuhov dom in njegovo izjemno zgodovino. »V svoji mini raziskavi sem raziskala markantno in monumentalno stavbo sredi Šoštanja, ki jo danes imenujemo Kajuhov dom, včasih pa je bil to Hotel Avstrija oz. po prvi svetovni vojni Hotel Jugoslavija. Zanimalo me je, od kdaj nosi stavba današnje ime, kot se je dejansko imenovalo leta 1960 ustanovljeno Gostinsko podjetje Hotel Kajuhov dom, ki je imelo sedež v tej stavbi. Osredotočila sem se tudi na številne lastnike stavbe in kaj se je v njej dogajalo v posameznih obdobjih.« Stavba je bila zgrajena sredi 90. let 19. stoletja.
Hotel je bil trdnjava Slovencev v narodnostno ogroženem Šoštanju
Franc Rajšter, velik podjetnik, domoljub, vizionar in dolgoletni šoštanjski župan, je bil ključna oseba pri načrtovanju in gradnji te stavbe, ki je postala pomemben del podobe Šoštanja v začetku 20. stoletja. Rajšter je z izjemnim strateškim razmišljanjem izbral lokacijo za hotelsko stavbo neposredno ob železniški postaji v Šoštanju, ob novoustanovljeni železniški progi Celje–Velenje, odprti leta 1891. Proga je bila velik pospešek za industrijski in turistični razvoj Šoštanja. V Šoštanju so se ustavljali turisti, ki so nadaljevali pot v Topolšico, takrat prestižno dunajsko letovišče. »Stavba je bila tudi sedež različnih slovenskih društev, vključno s šaleško čitalnico. Pred natanko 120 leti, leta 1904, je bila v tej stavbi ustanovljena šaleška podružnica Slovenskega planinskega društva. Kajuhov dom, takratni Hotel Avstrija, je tako postal središče družabnega in kulturnega življenja. Franc Rajšter je s svojo vizijo ustvaril prostor, ki ni le nudil prenočišč, ampak je postal središče skupnosti ter ključni gradnik kulturne in družbene zgodovine Šoštanja.« Po besedah Rajšterjeve hčerke Zalke Rajšter Zalar v knjigi Spomini na preteklo dobo, je bil hotel takrat »trdnjava Slovencev v narodnostno ogroženem Šoštanju.«
Stavba je razglašena za kulturni spomenik lokalnega pomena
Stavba je bila po drugi svetovni vojni nacionalizirana in leta 1993 vrnjena potomcem prejšnjih lastnikov. Razglašena je za kulturni spomenik lokalnega pomena. »V preteklosti je Kajuhov dom služil različnim namembnostim, vključno z gostinskim objektom in hotelom, še posebej v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja, ko je bil središče kulturnega dogajanja v Šoštanju. Kljub trenutni uporabi za poslovne prostore ljudje še vedno čutijo nostalgijo po obdobju, ko je bil Kajuhov dom večji del časa hotel, in izražajo željo po njegovi obnovi,« pojasni Špela Poles. Stavba je last Občine Šoštanj od leta 2020, načrti za njeno obnovo so že izdelani oziroma v izdelavi. Cilj je preoblikovati Kajuhov dom v butični tematski hotel, posvečen pesniku Kajuhu. Kljub pomanjkanju natančnih podatkov o zadnji obnovi stavbe, pa je jasno, da je ta zgodovinska stavba potrebna celovite obnove, da bo ohranjena njena kulturna dediščina za prihodnje generacije. Obnovljena stavba bo namenjena gostom, ki bodo lahko doživeli edinstveno kulturno in zgodovinsko izkušnjo, hkrati pa se bodo spominjali izjemnega prispevka pesnika Kajuha. Projekt butičnega hotela bo tako povezan z bogato kulturno dediščino Šoštanja ter predstavljal pomembno središče za obiskovalce in domačine.